12 hodin Estorilu: Haniku a jeho kolegy opět potkala smůla, Filla těsně za nejlepší desítkou (sledovali jsme online)

Letošní sezona motocyklového vytrvalostního mistrovství světa FIM EWC pokračovala tento víkend druhým podnikem. V portugalském Estorilu byl na programu dvanáctihodinový závod. Nastoupili také čeští závodníci Karel Hanika a Michal Filla. Jak se jim vedlo, jsme pro vás sledovali online.

Zhruba měsíc po závodě 24 hodin Le Mans pokračuje letošní sezona motocyklového světového šampionátu ve vytrvalostních závodech FIM EWC druhým závodem. V portugalském Estorilu je na programu dvanáctihodinové klání. Do červnové čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans zasáhla trojice Čechů. Byli jimi Karel Hanika, Ondřej Ježek a Michal Filla. V Estorilu má naše země dvoučlenné zastoupení. Tentokrát totiž ve startovní listině figurují pouze Hanika s Fillou.

Hanika, který během tohoto týdne obdržel divokou kartu pro podnik mistrovství světa superbiků v Mostě, opět nastupuje za stáj YART Yamaha v posádce s Marvinem Fritzem a Niccolem Canepou. Trojice, která loni dosáhla na titul vicemistrů, se v Portugalsku pokusí odčinit nevydařený začátek letošního ročníku. V Le Mans totiž do cíle nedorazili.

U Michala Filly dochází v porovnání s úvodním podnikem sezony ke změně. Ve Francii byl totiž součástí druhé posádky týmu Wójcik Racing a spolu se svými parťáky Markem Szkopkem a Florentem Tourném závodil v rámci kategorie Superstock. Pro Estoril se ale Filla, který před týdnem vybojoval hned tři triumfy v podnikuAlpe Adria na Slovakiaringu, přesouvá do první posádky polské stáje. Tu tvoří společně s Ginem Reou a Michaelem Lavertym. Trojice tentokrát účinkuje ve třídě EWC.

Čtvrtek

Volný trénink

Program závodního víkendu odstartoval v Estorilu již ve čtvrtek. Na programu byly volný trénink, úvodní část kvalifikace a také noční trénink.

A volný trénink skončil pro stáj YART Yamaha druhým místem. Nejrychlejší čas posádky měl hodnotu 1:39,128 a postaral se o něj Marvin Fritz. Nad síly rakouské ekipy byl pouze tým BMW Motorrad World Endurance, kterému zajistil první místo časem 1:39,094 Markus Reiterberger.

Pro trojici Rea, Laverty a Filla skončil volný trénink 11. místem. Nejrychlejší kolo posádky zajel v čase 1:41,521 Rea. Motocykl Yamaha se startovním číslem 77 ale během tréninku potkal také jeden pád.

Michal Filla je v Estorilu součástí první posádky stáje Wójcik Racing Team. Foto: Michal Filla/Facebook

První část kvalifikace

Ve volném tréninku z toho bylo pro posádku YART Yamahy druhé místo. Po skončení úvodní části kvalifikace ale mohli být Canepa, Hanika a Fritz ještě spokojenější. Obsadili totiž první příčku a vykročili tak za ziskem pole position pro sobotní závod. Potvrdit ho ale budou muset ještě v páteční kvalifikaci.

V první kvalifikační skupině se představil Canepa. Jeho čas 1:39,088 stačil na druhou příčku za nejrychlejším Javierem Foresem z BMW Motorrad World Endurance Teamu. Marvin Fritz byl sice ve druhé kvalifikační skupině o něco pomalejší než jeho parťák Canepa a zajel čas 1:39,289, i tak to ale stačilo na první místo. Hanika skončil ve třetí kvalifikační skupině druhý s časem 1:39,186. Českého jezdce porazil pouze Sylvain Guintoli na motocyklu Suzuki stáje Yoshimura Sert Motul. I přesto ale YART Yamaha obsadila s průměrným časem 1:39,187 první příčku.

Pro trojici Hanika, Fritz a Canepa dopadla první část kvalifikace nejlépe. Foto: YART Yamaha

Wójcik Racing Team je po první kvalifikační části na 11. místě s časem 1:41,675. Z posádky této stáje byl stejně jako ve volném tréninku nejrychlejší Rea s časem 1:40,939. Michael Laverty zajel čas 1:41,655 a Michal Filla 1:42,433.

Noční trénink

Posádka YART Yamahy se udržela na čele výsledkové listiny i v nočním tréninku, který čtvrteční program uzavřel. Stejně jako ve volném tréninku se postaral o nejlepší čas týmu Marvin Fritz. Němec zajel své nejrychlejší kolo v čase 1:38,819.

Wójcik Racing Team bral další 11. místo. Autorem nejrychlejšího kola byl znovu Gino Rea. Tentokrát Brit zajel čas 1:40,995.

Michal Filla v rozhovoru s Ginem Reou. Foto: Michal Filla/Facebook

Pátek

Druhá část kvalifikace

V páteční kvalifikaci posádka stáje YART Yamaha svůj čtvrteční výsledek potvrdila. Všichni jezdci rakouské stáje ve svých kvalifikačních skupinách zvítězili. Niccoló Canepa ovládl první skupinu s časem 1:38,278, Marvin Fritz zajel ve druhé páteční části čas 1:37,857 a Karel Hanika byl z posádky tím nejrychlejším. Český jezdec zajel ve třetí skupině kolo v hodnotě 1:37,674. Motocykl Yamaha se startovním číslem 7 tak bude v sobotu startovat z pole position.

Z posádky stáje Wójcik Racing Team ve složení Gino Rea, Michael Laverty a Michal Filla byl i v páteční kvalifikaci nejrychlejší Rea s časem 1:40,721. Do závodu posádka odstartuje z celkového 15. místa.

Warm-up

I ve warm-upu byl nejrychlejším jezdcem YART Yamahy Karel Hanika, který zajel čas 1:39,681. V tomto případě ale obsadil druhou příčku. Rychlejší byl Javier Fores ze stáje BMW Motorrad World Endurance Team.

Posádka stáje Wójcik Racing Team se startovním číslem 77 skončila osmá s časem 1:41,174. Jeho autorem byl i v tomto případě Gino Rea.

Sobota

Závod

V kvalifikaci sice byli Karel Hanika a jeho spolujezdci Marvin Fritz s Niccolem Canepou nejrychlejší, v závodě už ale trojice tolik štěstí neměla. V úvodu sice byla posádka YART Yamahy zapojena do boje o vítězství a ještě po šesti hodinách se nacházela na první příčce, okolo sedmé hodiny závodu ale Niccoló Canepa havaroval. Motocykl se startovním číslem 7 se sice dokázal do závodu vrátit, v cíli z toho ale nakonec bylo desáté místo celkově a osmá příčka v hodnocení EWC.

Posádka stáje Wójcik Racing Teamu se startovním číslem 77, jejíž součástí byl kromě Gina Rey a Michaela Lavertyho také druhý český zástupce ve startovní listině Michal Filla, skončila celkově jedenáctá. V hodnocení EWC z toho bylo deváté místo. Trojice musela v úvodu řešit potíže s elektronikou. Během závodu rovněž její Yamaha skončila jednou na zemi po havárii Michaela Lavertyho.

Havárie Niccola Canepy znamenala pro YART Yamahu konec nadějí na vítězství. Foto: YART Yamaha

Třetím podnikem letošní sezony bude dvacetičtyřhodinový závod Bol d´Or na okruhu Paula Ricarda v Le Castelletu. Uskuteční se 18.-19. září.

Kompletní výsledky z podniku najdete zde a průběžné pořadí šampionátu tady.

Úvodní foto: YART Yamaha

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.