Víkendový přehled: Legendární vrchař Faggioli poprvé dobyl Pikes Peak, Palou se vrátil v IndyCar na vítěznou vlnu

Legendární americký vrchařský závod Pikes Peak, Rallye Hustopeče jako třetí letošní dějství mistrovství republiky i MotoGP v italském Mugellu. Během předposledního červnového víkendu si přišli na své fanoušci všech druhů motorsportu. Všechny důležité závody jste mohli sledovat s naším víkendovým přehledem.

Sobota 21. června

Formule E (Jakarta)

Závod

Velký den pro Dana Ticktuma a stáj Cupra Kiro. Obě strany si v Jakartě připsaly první vítězství ve formuli E. Britského závodníka doplnili na stupních vítězů druhý Edoardo Mortara se třetím Nicem Müllerem.

Vedoucí muž šampionátu Oliver Rowland se tentokrát trápil. Pilot Nissanu dostal během závodu penalizaci pěti sekund za to, že natlačil do zdi Maximiliana Günthera, který následně musel po kontaktu s bariérou odstoupit. Nakonec Rowland získal bod za desáté místo. Uklidňovat ho ale mohlo, že jeho nejbližší pronásledovatel v boji o titul Pascal Wehrlein skončil až jedenáctý a nebodoval. Rowland tak navýšil před pilotem Porsche vedení na 69 bodů.

Vítězi kvalifikace Jaku Dennisovi zničil závod Nyck de Vries. Pilot Mahindry při útoku na první pozici do závodníka týmu Andretti najel a připravil ho o přední přítlačné křídlo. Brit tak obsadil až 17. místo. Nyck de Vries dostal za incident desetisekundovou penalizaci a nakonec odstoupil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Italská F4 (Monza)

První závod

První závod patřil Sebastianu Wheldonovi. Na druhém místě dojel do cíle Gabriel Gómez a na třetím lídr šampionátu Kean Nakamura-Berta. Český jezdec Jan Koller byl klasifikován na 19. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Kean Nakamura-Berta získal své šesté letošní vítězství. Během závodu mu sice krátce sebral vedení Sebastian Wheldon, ten ale později probrzdil při restartu závodu a pustil do čela Nakamuru-Bertu. Japonec sice musel v závěru odolávat tlaku Gabriela Gómeze, udržel ale nervy na uzdě.

Gabriel Gómez se musel spokojit s druhým místem. Na Sebastiana Wheldona nakonec zbyla poslední pódiová pozice.

Český jezdec Jan Koller do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR na přírodních okruzích (Dolný Hričov)

První závody

V Dolném Hričově kraloval superbikům Michal Prášek. Na druhém místě skončil David Hanzalík a na třetím Tomáš Milichovský.

V kategoriích Twin i Supersport triumfoval Marek Červený. V dalších třídách si odnesli prvenství Matouš Ondrusz (Supermono), Jiří Švihnos (Oldtimer 500, Oldtimer 250), Mário Krajčo (Legend, Ducati), Tomáš Hrdina (Babetta Cup) a Aleš Malina (125SSP, SSP300).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Francouzský šampionát tahačů (Nogaro)

První závod

V prvním závodě dosáhl na vítězství Thomas Robineau. Druhý skončil Téo Calvet a třetí Lionel Montagne. Další členové Buggyra Academy France Raphaël Sousa a José Sousa byli klasifikováni na pátém, respektive šestém místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Závod s obráceným startovním roštem patřil Jonathanovi Andrému před Anthonym Robineauem. Buggyru Academy France tentokrát dostal na stupně vítězů třetí José Sousa.

Téo Calvet byl klasifikován jako čtvrtý. Raphaël Sousa obsadil 11. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS sajdkár (Most)

První závod

Harry Payne a Kevin Rousseau si dojeli pro vítězství. Jako druzí skončili Sam a Tom Christieovi, bronzový výsledek putoval k Markusi Schlosserovi a Lucovi Schmidtovi.

Rupert Archer a český spolujezdec Ondřej Sedláček sice vyjeli v úvodní šikaně mimo trať, nakonec ale obsadili páté místo. Archer přitom bojoval s horečkou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS silničních motocyklů (Mugello)

Sprint MotoGP

Marc Márquez ovládl sprint v Mugellu. Start sice Španělovi nepovedl, postupně se ale propracoval až na první místo. Druhý dojel jeho bratr Álex a třetí skončil Francesco Bagnaia.

V průběžném pořadí šampionátu vede Márquez s náskokem 35 bodů před svým bratrem Álexem. Třetí Francesco Bagnaia zaostává o 98 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v rallye (Rallye Hustopeče)

V Hustopečích si to rozdali o vítězství Adam Březík a Jan Kopecký. Po pátku sice vedl Kopecký o tři vteřiny před Březíkem, v sobotu se ale Březík dostal tři „erzety“ před koncem do čela. Tím si zajistil prvenství.

Kopecký se po problémech s pneumatikami v závěru (chybějící kus dezénu, defekt) musel spokojit se druhou pozicí. Souboj Mareše a Kopeckého sledoval po celou dobu soutěže z „první řady“ Filip Mareš, který dovezl svou Toyotu GR Yaris Rally2 na třetí pozici. Jeho ztráta na vítěze činila pouze 9,1 sekundy. Vzhledem k tomu, že Mareš dostal v pátek penalizaci za trefený retardér, mohl své chyby hodně litovat.

Úřadující mistr republiky Dominik Stříteský obsadil pátou pozici. Vítěz první letošní soutěže na Šumavě Simon Wagner dostal v pátek penalizaci jedné minuty za pozdní příjezd do časové kontroly. Kromě toho ho během úvodního dne potkal defekt. Rakušan nakonec skončil osmý. Václav Pech s Citroënem C3 Rally2 byl klasifikován jako devátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR World Tour (Monza)

První závod

První letošní výhra pro úřadujícího šampiona. Úvodní jízdě v Monze kraloval Norbert Michelisz. S Maďarem se dostali na stupně vítězů Yann Ehrlacher a Thed Björk. Ehrlacher se udržel v čele průběžného pořadí.

Během závodu panovaly vysoké teploty, což byla výzva pro techniku i pneumatiky. Došlo k velkému množství defektů, které postihly mimo jiné Auréliena Comteho a Mikela Azconu. Comte v úvodu tlačil na Norberta Michelisze, po explozi pneumatiky ale odstoupil. Mikel Azcona nakonec obsadil až 10. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ČMPR (Radouňská rallye)

Na Radouňské rallye dominoval Daniel Suk. Jezdec startující se Subaru Impreza STi N12 ovládl osm z celkových deseti rychlostních zkoušek. Na druhé pozici skončil Gabriel Nyíri a na třetí Benjamin Lamprecht z Rakouska.

Favorit Martin Šikl s vozem Ford Fiesta Proto figuroval po prvních dvou rychlostních zkouškách na stříbrné pozici. Poté ho ale vyřadily potíže s poloosou. Ze druhého místa později odstoupil i Pawel Bis. Polák rovněž doplatil na technické problémy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Most)

První závod

První mostecký závod se stal záležitostí německých závodníků. Na první pozici se umístil Fynn Kratochwil, který jen o 33 tisícin udolal Thiase Wenzela. Bronz si připsal Robin Siegert.

Roman Durdis dojel do cíle na šesté pozici. Čtrnáctým místem bodoval také Adam Vyskočil. Maďarský jezdec Tamas Lukacs ze stáje Lukáše Peška byl klasifikován jako devátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Španělský šampionát superbiků (Barcelona)

První závod Supersport NG

V kategorii Supersport NG kraloval Daniel Muňoz. Dařilo se ale také českým barvám. Na druhém, respektive třetím místě totiž dojeli Marcos Ludeňa a Sergio García ze stáje Compos Racing Jana Vostatka.

Blýsknul se i Oliver König. Jezdec stáje New2 Project obsadil čtvrté místo. Jeho týmový kolega Filip Řeháček nedojel do cíle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

První závod se nesl ve znamení souboje mezi Borjou Gómezem a Stevenem Odendaalem. Rozdílem jedné desetiny zvítězil Španěl, přičemž jezdec české stáje New2 Project se musel spokojit se duhou pozicí. Třetí skončil Roman Rámos.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Intercontinental GT Challenge (Nürburgring)

Závod

Letošní čtyřiadvacetihodinovku na Nürburgringu rozhodla penalizace. Vůz Porsche stáje Manthey EMA, za jehož volantem se střídali Kévin Estré, Ayhancan Güven, Patrick Pilet a Thomas Preining, sice kraloval většině závodu a dokonce projel i cílem jako první, přesto ale triumf putoval do rukou čtveřice BMW ve složení Augusto Farfus, Jesse Krohn, Kelvin van der Linde a Raffaele Marciello.

O všem rozhodl trest ve výši 100 sekund, který Porsche dostalo kvůli Kévin Estrému. Francouz kolidoval při předjíždění o kolo zpět s vozem Aston Martin GT4, za jehož volantem seděl Rolf Scheibner. Tým si ale trest během závodu neodypkal, protože se pokoušel rozhodnutí zvrátit odvoláním. V této snaze ale neuspěl a tak putoval z první pozice na druhou.

Pro BMW jde o 21. výhru v tomto podniku, čímž bavorská značka jen vylepšuje svůj rekord. Na letošní triumf čekala pět let. Naposledy totiž její posádka slavila v roce 2020.

Porsche se dostalo na stupně vítězů hned se dvěma vozy. Bronz si odvezli Loek Hartog, Matteo Cairoli, Bastian Buus a Joel Sturm z týmu Dinamic GT.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Red Bull Rookies Cup (Mugello)

První závod

Závod v Mugellu přinesl strhující podívanou až do samotného konce. Velkou roli hrál větrný pytel na cílové rovince a hned 17 jezdců dojelo do cíle v rozestupu 2,5 sekundy. Vítězem se nakonec stal Veda Pratama před Davidem Gonzálezem a Giuliem Pugliesem. Ital přitom do závodu startoval jako úplně poslední.

Lídr šampionátu Hakim Danish dojel do cíle jako třináctý. Jeho hlavní rival Brian Uriarte obsadil šesté místo. V průběžném pořadí dvojici dělí 23 bodů.

Ze závodu odešli i dva jezdci zranění. David Da Costa a Gabriel Tesini kolidovali. První jmenovaný tento střet odnesl poraněnou nohou, Tesini vykloubeným ramenem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Most)

První závod Sportbike

Oliver Svendsen dominoval dalšímu letošnímu závodu. Na druhé pozici skončil Inigo Iglesias a jako třetí dojel Petr Svoboda.

Iglesias se probojoval ke druhému místu i přesto, že musel začínat z chvostu. Španělovi se totiž v zaváděcím kole roztrhl na motocyklu řetěz.

Petra Svobodu mohla mrzet chyba v závěru. Český jezdec sice předjel Iniga Iglesiase, poté ale musel vycestovat do únikové zóny, protože šel příliš pozdě na brzdy. To ho odsunulo zpátky na třetí pozici.

Jako hostující jezdec se závodu zúčastnil ještě jeden Čech – Petr Najman. Jezdec známý především z přírodních okruhů obsadil 11. příčku. Jako hostující závodník ale neměl nárok na body.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport

Dirk Geiger si upevnil celkové vedení čtvrtou letošní výhrou. Na druhém místě dojel do cíle Marvin Siebdrath a bronzovým výsledkem potěšil domácí fanoušky Štěpán Zuda.

Filip Feigl skončil na sedmé pozici. Jonáš Kocourek obsadil 11. příčku a Petr Feigl byl klasifikován na nebodovaném 19. místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Snetterton)

První závod

Návrat Bradleyho Raye do britských superbiků pokračuje ve velkém stylu. V šestém letošním závodě dosáhl už na páté vítězství. Na stupně vítězů ho doprovodili Kyle Ryde a Tommy Bridewell.

Závodu se nezúčastnil jeden z favoritů – Glenn Irwin. Jezdec stáje Hager PBM Ducati havaroval ve třetím tréninku a utrpěl zlomeniny kyčelní jamky a pánve. To ho vyřazuje ze zbytku víkendu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Matterley Basin)

Kvalifikační závod MX2

Simon Längenfelder dominoval kvalifikačnímu závodu MX2. Němec vedl od startu až do cíle a druhému Thibaultu Benistantovi nadělil téměř 11,5 sekundy. Třetí skončil Liam Everts. Belgičan zdolal až v poslední zatáčce svého týmového kolegu Sachu Coenena.

Dva z velkých favoritů potkaly nehody. Andrea Adamo, který boural po kontaktu se zadním kolem Thibaulta Benistanta, obsadil páté místo. Úřadující šampion Kay de Wolf skončil na zemi hned dvakrát a umístil se na 18. pozici.

Český jezdec Julius Mikula přijel do cíle jako třináctý.

V čele průběžného pořadí vede Längenfelder už s náskokem 31 bodů před Adamem. Třetí je se ztrátou 47 bodů De Wolf.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Kvalifikační závod MXGP

Jeffrey Herlings řádí jako kdysi. Po startu kvalifikačního závodu se sice Nizozemec propadl na čtvrté místo, ještě během prvního kola ale vystoupal do čela a pak už závodu dominoval.

Romain Febvre potvrdil, že mu vyhovuje tvrdý povrch a dojel do cíle jako druhý. Francouze mohl těšit především fakt, že získal tři body na svého hlavního soupeře v boji o titul Lucase Coenena. Belgičan byl klasifikován jako pátý. V šampionátu tyto jezdce dělí 29 bodů.

Na třetím místě dorazil do cíle Glenn Coldenhoff. Jezdec značky Fantic se v úvodu dostal dokonce do vedení.

V akci můžeme tento víkend opět vidět sedminásobného šampiona nejvyšší třídy Antonia Cairoliho. Italská legenda zaskakuje u továrního týmu Ducati za zraněného Mattiu Guadagniniho. Do cíle kvalifikačního závodu dojel Cairoli jako jedenáctý.

Maxime Renaux naopak v britském Matterley Basin nezávodí. Jezdec Yamahy odstoupil z víkendu kvůli komplikacím se svým zraněním.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Speedway GP (Gorzow)

Závod

Brady Kurtz se dočkal svého premiérového vítězství ve Speedway GP. Australský nováček porazil legendárního Bartosze Zmarzlika, který obsadil před domácími diváky druhou příčku. Stupně vítězů zkompletoval bronzový Dan Bewley.

Vystoupení českého závodníka Jana Kvěcha skončilo v semifinále. Celkově byl klasifikován jako desátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 22. června

Red Bull Rookies Cup (Mugello)

Druhý závod

Ani nedělní závod Red Bull Rookies Cupu nezklamal. Pořadí se opět měnilo v každém kole, zejména pak na cílové rovince, kde jezdci na nižších pozicích využívali větrného pytle. Až do konce bojovalo ve vedoucí skupině 18 závodníků.

Vítězem se nakonec opět stal Veda Pratama. Indonésan udolal až na cílové rovince Hakima Danishe. Malajsijec sice prohrál, upevnil si ale vedení v šampionátu. Jeho hlavní pronásledovatel Brian Uriarte totiž obsadil až pátou pozici. Třetí místo si odnesl Benat Fernández.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR na přírodních okruzích (Dolný Hričov)

Druhé závody

I v neděli vládl superbikům Michal Prášek s motocyklem BMW. Druhý dojel Tomáš Borovka a třetí Jiří Petrla.

Ostatní kategoriím vládli Marek Červený (Twin, Supersport), Matouš Ondrusz (Supermono), Vítězslav Hatan (Oldtimer 500), Peter Gazdík (Legend), Mário Krajčo (Ducati), Aleš Malina (125 SP), Tomáš Hrdina (Babetta), Matěj Mohler (MMRS side) a Pavel Navrátil (Oldtimer 250).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS silničních motocyklů (Mugello)

Závod Moto3

Závod Moto3 si co do dramatičnosti v ničem nezadal s Red Bull Rookies Cupem a nakonec se v něm zrodil nový vítěz. Svůj premiérový triumf si v něm připsal Maximo Quiles. Jezdec stáje Aspar rozhodl o svém vítězství v poslední zatáčce, kdy zdolal svého zkušenějšího parťáka Dennise Foggiu a poté udržel na cílové rovince za svými zády Álvara Carpeho.

Dennis Foggia, který několikrát vedl závod, se nakonec musel spokojit se třetí pozicí. Přesto Ital zažil svůj nejvydařenější závod v Moto3 od svého návratu z Moto2.

Letošní lídr José Antonio Rueda sice skončil až čtvrtý, své vedení ale přesto upevnil. Jeho nejbližší pronásledovatelé v šampionátu Ángel Piqueras a Joel Kelso byli klasifikováni na sedmém, respektive devátém místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod Moto2

Manuel González utekl Arónu Canetovi v čele průběžného pořadí o devět bodů. Jezdec stáje Intact GP totiž v Mugellu triumfoval, přičemž jeho hlavní rival skončil po velkém souboji s Diogem Moreirou jako třetí. Mezi dvojici se vklínil ještě jeden Španěl – Albert Arenas.

Filip Salač v úvodu předváděl působivou stíhací jízdu a postupně se propracoval až na páté místo. Poté ale začal jezdec stáje Marc VDS ztrácet tempo, což postupně vyústilo v jeho pád až na 13. příčku. V závěrečných kolech se Salač dostal alespoň před Sennu Agiuse a skončil dvanáctý.

Salačův týmový kolega Jake Dixon nedokázal bodovat vůbec. Britovo trápení pokračovalo a do cíle dojel až jako sedmnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod MotoGP

Marc Márquez kraloval i nedělnímu závodu. V úvodních kolech sice musel šestinásobný mistr světa několikrát bojovat s Álexem Márquezem i Francescem Bagnaiou, krátce před koncem první poloviny závodu se ale začal na špici vzdalovat a nakonec udržel vedení až do cíle.

Álex Márquez sice obsadil druhou příčku, Francesco Bagnaia ale s tempem nasazeným v úvodu nevydržel. Postupně ztrácel více a více a v předposledním kole mu vyfoukl třetí místo Fabio di Giannantonio ze stáje Valentina Rossiho. Dvojnásobný mistr světa se musel spokojit se čtvrtým místem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Italská F4 (Monza)

Třetí závod

Ve třetím závodě si piloti italské F4 moc nezazávodili. Závod byl totiž poznamenán hned třemi výjezdy zpomalovacího vozu kvůli nehodám. To znamenalo, že jezdci odjeli v závodním režimu jenom poslední kolo.

O vítězství se nakonec rozhodlo při předposledním restartu, kdy Newman Či a Sebastian Wheldon využili větrného pytle k posunu před vedoucího Keana Nakamuru-Bertu. Nejprve se ujal vedení Wheldon, pomohlo mu k tomu ale zkrácení úvodní šikany. To dostalo do čela Čiho, který už poté vedení nikomu nepřepustil.

Na druhém místě nakonec skončil Luka Sammalisto a na třetím Salim Hanna. Sebastian Wheldon s Keanem Nakamurou-Bertou totiž v posledním kole vycestovali do štěrku poté, co Američan svého konkurenta vytlačil na výjezdu ze druhé zatáčky. Wheldon nakonec obsadil 11. pozici, Nakamura-Berta dokonce až dvacátou.

Český jezdec Jan Koller obsadil 30. místo a stále čeká na první letošní body.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR World Tour (Monza)

Poprvé od vzniku TCR World Tour v roce 2023 vyhrála závod Cupra. Postaral se o to Aurélien Comte. Francouz sice startoval až jako osmý, dařilo se mu ale probíjet polem a tři kola před koncem od něj přišel vítězný manévr, když zdolal Néstora Girolamiho.

Girolamimu sice odcházely pneumatiky a měl co dělat s Thedem Björkem a Norbertem Micheliszem, ale druhé místo přesto uhájil. Björk dojel do cíle jako třetí, včerejší vítěz Michelisz skončil čtvrtý.

Yann Ehrlacher obsadil devátou pozici. V čele šampionátu zůstává.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Most)

První závod Superbike

Úvodní superbikovou bitvu pro sebe získal Hannes Soomer, který porazil jenom o 59 tisícin Floriana Alta. Třetí dojel Lukas Tulović.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod Sportbike

Inigo Iglesias oplatil porážku Oliveru Svendsenovi. Souboj této dvojice trval až do posledních metrů. Svendsen nakonec Španělovi podlehl o pět tisícin.

Český jezdec Petr Svoboda sice po startu krátce vedl, nakonec ale skončil až jako třetí. Hostující jezdec Petr Najman obsadil 11. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport

Chybělo málo a čeští fanoušci se mohli radovat z vítězství domácího závodníka. Až do posledních metrů se totiž přetahoval o první místo Štěpán Zuda. Český jezdec ale nakonec podlehl rozdílem 128 tisícin Danielu Blinovi z Polska. Na třetí pozici přijel do cíle Andreas Kofler.

Z Čechů dokázal bodovat i Filip Feigl, který byl klasifikován jako pátý. Petr Feigl obsadil 16. pozici a Jonáš Kocourek do závodu neodstartoval. Do cíle nedojel mimo jiné ani sobotní vítěz Dirk Geiger.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Vítězně se s Mostem rozloučil Florian Alt. Se ztrátou 652 tisícin projel cílem jako druhý Toni Finsterbusch. Třetí příčku obsadil sobotní vítěz Hannes Soomer.

V úvodu vedl závod Lukas Tulović. Poté se mu ale přetrhl řetěz a výsledkem byla havárie, která Tulovičův závod ukončila.

Hannes Soomer zůstává v čele průběžného pořadí. Druhý Florian Alt na něj ztrácí devět bodů. Lukas Tulović se propadl ze druhého místa na třetí. Za Soomerem zaostává o 26 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Španělský šampionát superbiků (Barcelona)

Druhý závod Supersport NG

Prvnímu závodu kraloval Daniel Muňoz. Na druhém místě skončil Marco Tapia a třetí pozice udělala radost českým fanouškům. Dosáhl na ni totiž Oliver König.

Königův týmový kolega ze stáje New2 Project Filip Řeháček obsadil 12. místo. Jezdec dalšího českého týmu Compos Racing Sergio García dojel jako čtvrtý. Jeho týmového kolegu Marcose Ludeňu vyřadily technické problémy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Borja Gómez navázal na sobotní vítězství. Nerodilo se však snadno. Jezdec Hondy totiž po velkou část závodu naháněl Iva Lopese. Před Portugalce se definitivně dostal v nájezdu do předposledního kola na cílové rovince.

Lopes tak nakonec dojel do cíle jako druhý. Třetí skončil Steven Odendaal z české stáje New2 Project.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS sajdkár (Most)

Druhý závod

Druhý mostecký závod vyhráli Markus Schlosser a Luca Schmidt. Stříbro brali Sam a Tom Christieovi, na třetí pozici se umístili Paul Laglise a Marjorie Cescuttiová.

Rupert Archer a Ondřej Sedláček tentokrát dorazili do cíle na čtvrté pozici. Harrison Payne a Kevin Rousseau směřovali po sobotním triumfu i tentokrát za výhrou, pak je ale vyřadila technická závada.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v motokrosu (Vranov u Brna)

První závod 125 ccm 2T

První jízda třídy 125 2T patřila Marku Novákovi. Na druhé pozici skončil Adam Hruška a na třetí Jakub Zahradník.

Výsledky ZDE

První závod MX2

V MX2 vyhrál první jízdu Petr Rathouský. Na druhém místě skončil Tomáš Pikart a na třetím Martin Venhoda.

Výsledky ZDE

První závod Veterán

Veteránům tradičně kraloval Petr Bartoš. Za ním dojeli do cíle Martin Žerava s Michalem Votroubkem.

Výsledky ZDE

První závod MX1

První závod nejvyšší třídy patřil dakarskému účastníkovi Dušanu Drdajovi. Na druhé pozici skončil Martin Krč a na třetí Tomáš Kohút.

Výsledky ZDE

Druhý závod 125ccm 2T

Druhá jízda kategorie 125 2T patřila Martinu Červenkovi před Markem Novákem a Jakubem Zahradníkem. Celkovým vítězem podniku se stal Novák před Červenkou, Zahradník skončil třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MX2

Ve druhém závodě triumfoval Tomáš Pikart. Petr Rathouský se musel smířit se druhou příčkou. Martin Venhoda projel cílem na třetí pozici.

V konečném účtování podniku nasbírali Pikart a Rathouský shodně 47 bodů. Díky čerstvějšímu vítězství ale získal triumf Pikart. Martin Venhoda si z Vranova odvezl třetí pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Veterán

Petr Bartoš potvrdil svou pozici v kategorii veteránů dalším vítězstvím. Na druhé pozici skončil Martin Žerava a na třetí Michal Votroubek.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MX1

Druhý závod elitní kategorie skončil těsnou výhrou Martina Krče, který zdolal o 750 tisícin Pavola Repčáka. Vítěz první jízdy Dušan Drdaj tentokrát skončil třetí.

Martin Krč se nakonec stal i celkovým vítězem podniku, který porazil o dva body Dušana Drdaje. Třetí místo putovalo k Pavolu Repčákovi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

BTCC (Snetterton)

První závod

Tom Ingram kraloval úvodní jízdě. Na druhé pozici dojel Dan Cammish a na třetí Chris Smiley. Ashley Sutton byl klasifikován jako čtvrtý, což znamená, že ho Ingram v čele šampionátu bodově dorovnal.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Ve druhém závodě přálo štěstí odvážným. Ash Sutton vsadil na měkké pneumatiky a během prvních dvou kol se propracoval ze čtvrtého místa až na první. I díky tomu, že na trať vyjel zpomalovací vůz kvůli nehodě Dana Lloyda, byl schopen pneumatiky pošetřit a zvítězit. Tím se opět osamostatnil na čele průběžného pořadí.

Tom Ingram nepodlehl během závodu pouze Suttonovi, ale také druhému Adamu Morganovi se třetím Tomem Chiltonem. Ti také vsadili na měkké pneumatiky. Ingram naopak obul tvrdou směs a musel se spokojit se čtvrtým místem. Navíc mohl být rád, že za sebou udržel dotírajícího úřadujícího šampiona Jaka Hilla. Ten nedával Ingramovi vydechnout až do posledních metrů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Legenda si zavzpomínala na staré časy. Los po druhém závodě rozhodl, že na startu poslední jízdy dojde k otočení nejlepší devítky, což přiřklo pole position Gordonu Sheddenovi. Ten poté díky brilantní defenzivní jízdě první místo udržel celý závod. Pro trojnásobného šampiona se jednalo o první vítězství v BTCC od roku 2022.

Nejvíce Sheddenovi znepříjemňoval život úřadující šampion Jake Hill. Poslední pokus o předjetí mu ale nevyšel – uklouzl na mokrém asfaltu a vycestoval mimo trať. Kvůli tomu obsadil až sedmé místo. Jako druhý projel cílem Ashley Sutton, třetí skončil Dan Rowbottom.

Tom Ingram projel cílem jako čtvrtý. V průběžném pořadí nyní ztrácí na vedoucího Ashleyho Suttona 10 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR v rallyekrosu (Fuglau)

Kategorii Supercar ovládl italský jezdec Werner Gurschler. Na stupních vítězů ho doplnili slovenští jezdci. Na druhé pozici skončil Jan Beckert, na třetí Norbert Beckert.

Z ostatních kategorií si odnesli výhru Jan Ratajský (Super 1600), Tomáš Michal (SuperTouringCars + 2000), Josef Strebinger (SuperTouringCars-2000), Jiří Čermák (SuperTouringCars-1600), Erich Hösel (RWD-2000 + RX Historic+1600), Marcel Strobl (AUT National 1600), Marcel Aigelsreiter (AUT Peugeot Cup), Václav Nakládal (CTHV-1.6), Vladislav Bernatík (CZE National 1600), Jiří Kazil (Czech Rallycross Cup – S1600+), Marek Mičík (Czech Rallycross Cup – S1400 + S1600), Milan Kostolanský (Citroën Xsara VTS), Jan Sedlák (Czech Rallycross Cup - N1600) a Jan Raab (Czech Rallycross Cup – N1400).

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Francouzský šampionát tahačů (Nogaro)

Třetí závod

Thomas Robineau si dojel pro druhé víkendové vítězství. Za ním následovala celá armáda Buggyra Academy France. Na druhém místě skončil Téo Calvet, na třetím Raphaël Sousa a na čtvrtém José Sousa.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Čtvrtý závod

Závěr víkendu patřil Téu Calvetovi. Jezdec Buggyry ovládl závěrečný čtvrtý závod víkendu. Na stupních vítězů se spolu s ním objevili Aurélien Hergott a Jonathan André.

Raphaël Sousa obsadil čtvrté místo, José Sousa byl klasifikován jako pátý. Thomas Robineau tentokrát skončil na šesté příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Snetterton)

Druhý závod

Další triumf Bradleyho Raye. Jezdec stáje Raceways Yamaha kraloval stylem start-cíl. Za jeho zády se rozhořela bitva o druhé místo mezi Rorym Skinnerem, Tommym Bridewellem a Kylem Rydem. Druhý nakonec skončil Skinner, třetí Bridewell a čtvrtý Ryde.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Hattrick. Bradley Ray dominoval i třetímu víkendovému závodu. Na druhém místě skončil úřadující šampion Kyle Ryde, třetí dojel veterán Leon Haslam.

V průběžném pořadí vede Bradley Ray s náskokem 30 bodů na Kyla Ryda. Třetí Leon Haslam zaostává o 38 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Matterley Basin)

První závod MX2

Simon Längenfelder ovládl i první závod. Na druhém místě skončil Sacha Coenen a na třetím Oriol Oliver. Španělský jezdec v úvodu kraloval, pak ale upadl.

Hlavním rivalům Längenfeldera v boji o titul se opět příliš nevedlo. Úřadující šampion Kay de Wolf obsadil až sedmé místo, Andrea Adamo dojel po pádu desátý. Do cíle nedojel vůbec český jezdec Julius Mikula.

V průběžném pořadí vede Simon Längenfelder s náskokem 45 bodů před Andreou Adamem. Třetí Kay de Wolf jich ztrácí 58.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod MXGP

Další výhra pro Nizozemce, tentokrát však pro jiného. Úvodní závod patřil Glennu Coldenhoffovi. Jezdec stáje Fantic se dostal do čela po chybě Lucase Coenena a poté již uháněl za vítězstvím.

Lucas Coenen se sice později propadl i za Jeffreyho Herlingse, který se poté vydal stíhat Coldenhoffa, v závěru ale hvězda KTM upadla, což zapříčinilo její propad na čtvrté místo. Jako druhý tak přece jen projel cílem Coenen a třetí skončil Romain Febvre. Francouzův náskok v čele průběžného pořadí před Coenenem se tím snižuje na 27 bodů.

Legenda Antonio Cairoli tentokrát dorazila do cíle na sedmé pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MX2

Simon Längenfelder nebyl k zastavení ani ve druhém závodě víkendu. Na druhém místě dojel od cíle Liam Everts a na třetím Thibault Benistant.

Andrea Adamo tentokrát obsadil čtvrté místo, úřadující šampion Kay de Wolf se v tomto případě protrápil k osmému místu. Český jezdec Julius Mikula bodoval 13. příčkou.

Náskok Simona Längenfeldera v průběžném pořadí činí už 52 bodů před Andreou Adamem. Třetí Kay de Wolf zaostává o 70 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Velmi důležité vítězství pro Romaina Febvreho. Jezdec Kawasaki triumfoval ve druhém závodě stylem start-cíl před Rubénem Fernándezem a Lucasem Coenenem. Díky tomu navýšil právě před Coenenem své celkové vedení na 32 bodů.

Vítěz první jízdy Glenn Coldenhoff tentokrát dojel do cíle na páté pozici. Před jezdcem stáje Fantic skončil kromě nejlepší trojice i jeho krajan Jeffrey Herlings. Antonio Cairoli dojel na osmém místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Pikes Peak (Colorado)

Závod

Legendární vrchař Simone Faggioli si může do sbírky svých úspěchů přidat další milník. Jedenáctinásobný mistr Evropy ovládl s vozem Nova Proto NP01 letošní ročník legendárního závodu Pikes Peak. Loňský vítěz Romain Dumas, který startoval s elektrickým prototypem Ford Super Mustang Mach-E, obsadil druhou příčku. Na stupně vítězů se vešel také třetí Diego Degasperi.

Na letošní ročník měl výrazný vliv silný vítr. Kvůli němu se ředitelství závodu rozhodlo trasu zkrátit a posunout cíl níže. Romain Dumas tak nemohl zužitkovat výhodu elektrického vozu v nejvyšších nadmořských výškách. Zde by měl Simone Faggioli proti Francouzovi nevýhodu. Vozy se spalovacím motorem totiž ztrácejí kvůli řídnutí vzduchu ve vyšších nadmořských výškách výkon, přičemž elektrické prototypy tyto problémy nemají.

Výsledky ZDE

Northern Talent Cup (Most)

Druhý závod

Fynn Kratochwil opět zvítězil, tentokrát s náskokem 3,5 sekundy. Stupně vítězů opět bylo zcela německé - druhý skončil Thias Wenzel, třetí Robin Siegert. 
 
Roman Durdis obsadil páté místo. Adam Vyskočil bodoval 12. pozicí. Znovu se podařilo skórovat také Tamasi Lukacsovi ze stáje Lukáše Peška. Maďar byl klasifikován jako šestý.
 

IMSA (Watkins Glen)

Závod

Acura podruhé v řadě vítězí. Šestihodinovka ve Watkins Glen patřila Tomu Blomqvistovi a Colinu Braunovi. Posádka si ale zajistila triumf až v posledním kole. Do té doby směřovali za výhrou Jack Aitken, Earl Bamber a Frederik Vesti s Cadillacem. Bamberovi ale nevyšel risk a v posledním kole musel zamířit do boxů poté, co jeho vozu začala docházet energie. Nakonec posádka obsadila až páté místo.

Dva vozy Cadillac se přesto na stupně vítězů dostaly. Druhou pozici obsadili Jordan Taylor s Louisem Delétrazem, třetí místo připadlo Rickymu Taylorovi a Filipemu Albuquerquemu.

Posádka Porsche se startovním číslem 6 ve složení Matthieu Jaminet a Matt Campbell obsadila čtvrté místo a ujala se průběžného vedení. Její sesterská posádka ve složení Felipe Nasr a Nick Tandy totiž závod nedokončila. Mohla za to havárie Tandyho necelou hodinu a půl před koncem.

V kategorii LMP2 triumfovala posádka stáje United Autosports ve složení Paul di Resta, Daniel Goldburg a Rasmus Lindh. V GTD Pro získali vítězství Max Harper a Dan Harper s vozem BMW M4 GT3 Evo stáje Paul Miller Racing. V GTD mohli oslavovat Tom Gamble, Casper Stevenson a Zach Robinson, kteří se střídali za volantem vozu Aston Martin Vantage GT3 Evo stáje Heart of Racing.

Vítězství stáje Heart of Racing se zrodilo až v samotném závěru. Gamble se ujal vedení až v posledním kole poté, co došlo palivo Jacku Hawksworthovi s Lexusem RC F GT3.

Závod přinesl hned deset žlutých fází a v úvodu přišel také déšť. K poslednímu restartu došlo až tři minuty před koncem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Road America)

Závod

Álex Palou se vrací na vítěznou vlnu. Španěl dosáhl na okruhu Road America už šestého letošního triumfu. Pilot stáje Chip Ganassi Racing se sice musel až do konce obávat, jestli mu nedojde palivo, risk ale vyšel a mohl slavit.

Na druhém místě dojel do cíle Felix Rosenqvist. Na stupně vítězů se dostal také třetí Santino Ferrucci.

Hlavní soupeř Paloua v boji o letošní titul Kyle Kirkwood obsadil čtvrtou příčku. Jeho ztráta na španělského jezdce narostla na 93 bodů. Vítěz kvalifikace Louis Foster skončil jedenáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Pocono)

 Závod

NASCAR má už jedenáctého postupujícího do letošního play-off. V Poconu si dojel pro první letošní vítězství Chase Briscoe. Jezdec stáje Joe Gibbs Racing sice během poslední zastávky opustil boxové stání dříve, než stihli mechanici dotankovat, poté ale brilantně šetřil palivo a dotáhl svůj závod až do vítězného konce. Na druhém místě skončil Denny Hamlin a na třetím Ryan Blaney.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Simone Faggioli via Facebook

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.