Víkendový přehled: Nedělní GT World Challenge v rukou Weertse a Van der Lindeho, Dunne lídrem F2

Na Autodrom Most zavítalo MS superbiků, v Misanu začala nová sezona mistrovství Evropy v závodech tahačů. Toto a mnoho dalšího jste mohli během třetího květnového víkendu sledovat s naším víkendovým přehledem.

Sobota 17. května

Formule E (Tokjó)

První závod

Deštivé Tokjó přineslo návrat bývalého šampiona na nejvyšší stupeň. Po třech letech se dočkal vítězství Stoffel Vandoorne.

Pilot Maserati na to šel strategicky. Povinnou zastávku v boxech si záměrně odbyl co nejdříve a doufal, že budou vzhledem ke komplikovaným podmínkám na dráze vyvěšeny červené vlajky. To se mu skutečně splnilo – kvůli technickým problémům totiž zůstal stát na trati Maximilian Günther. Tím se Vandoornova ztráta smazala a poté, co si odbyli zastávky i ostatní, ocitl se suverénně na čele. Později se sice ještě ocitl v hodinách, přesto zvítězil s náskokem 8 sekund.

Lídr šampionátu Oliver Rowland sice od začátku ukazoval rychlostní převahu vůči konkurenci, kvůli vydařené strategii Vandoorna a Maserati mu ovšem muselo stačit druhé místo. Mrzet ho to ale nemusí. Pilot Nissanu totiž navýšil své vedení už na 60 bodů před Antóniem Félixem da Costou. Portugalec obsadil až sedmé místo.

Stupně vítězů doplnil v sobotu Taylor Barnard. Pilot McLarenu se díky tomu dostal na třetí místo i celkově. Přeskočil Pascala Wehrleina. Úřadující šampion dorazil do cíle až na nebodovaném 13. místě a nyní zaostává o tři body za Barnardem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA F3 (Imola)

Sprint

Sprint patřil v Imole stáji MP Motorsport. Obráceného roštu využil nejlépe Tim Tramnitz. Němec si dojel pro výhru před týmovým kolegou Brunem del Pinem a Nikolou Tsolovem ze stáje Campos.

Jako první startoval do sprintu Del Pino. Španěl ale vedl pouze dvě kola. Ve druhé zatáčce toho třetího se před něj dostal právě Tramnitz, kterému pomohl systém DRS. Od té doby už Němec nikoho na první místo nepustil. Přečkal i dva výjezdy zpomalovacího vozu.

Letošní suverén Rafael Camara se přesvědčil o tom, jak těžké je v Imole předjíždět. Brazilec startoval po vítězství v kvalifikaci až jako dvanáctý a cílem projel na 11. místě. Jeho celkový náskok před druhým Tramnitzem činí 16 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

TCR Europe (Spa-Francorchamps)

První závod

První závod patřil ve Spa Marcovi Buttimu. Ital s Hondou Civic se dostal na první místo po startu z páté pozice už během prvního kola. Na druhém místě dojel Junesung Park a na třetím Santiago Concepción. Jihokorejec se dostal ke stříbrnému výsledku až v poslední zatáčce.

Trápili se vítězové z Portimaa – Jimmy Clairet obsadil 12. místo poté, co během závodu trefil zezadu Junesunga Parka a vycestoval do štěrku. Jenson Brickley nedojel vůbec. Brita potkal problém s pravým předním kolem.

Jimmy Clairet zůstal i navzdory trápení lídrem šampionátu. Timmy Clairet se ale k němu dotáhl na rozdíl jediného bodu. Marco Butti je třetí s pětibodovým mankem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod

Druhý závod TCR Europe byl ve Spa rodinnou záležitostí. Po více než čtyřech letech dokázal vyhrát závod evropského šampionátu Teddy Clairet. Druhý skončil jeho bratr Jimmy a třetí pozici obsadil Viktor Andersson.

Teddyho Claireta dostává vítězství do čela šampionátu. Před bratrem Jimmym má nyní k dobru čtyři body. Třetí je Eric Gené. Španěl, který ve druhé jízdě obsadil osmé, ztrácí na vedoucí pozici 27 bodů.

Vítěz první jízdy Marco Butti sice směřoval za druhým místem, v předposledním kole měl ale tvrdou havárii v zatáčce Blanchimont. Ta Itala vyřadila ze závodu. Přesto byl ale klasifikován jako šestnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Most)

První závod Supersport

Jaume Masía se dočkal v Mostě svého prvního vítězství v MS supersportů. Stalo se tak ve velkolepém stylu. Španěl se totiž na nejvyšší stupeň vypracoval až z 15. místa. Druhý dojel se ztrátou 137 tisícin Can Öncü, kterého Masía udolal až v posledním kole. Na stupně vítězů se dostal i třetí Lucas Mahias.

Lídr šampionátu Stefano Manzi v úvodu uháněl za dalším vítězstvím. Ital vedl osm kol, pak ale doplatil na chladné teploty a nízkou přilnavost a havaroval. V čele šampionátu přesto zůstává. Ani jeho hlavním pronásledovatelům Bo Bendsneyderovi a Tomu Boothu-Amosovi se totiž dvakrát nedařilo. Bendsneyder dojel do cíle jako osmý, Booth-Amos havaroval. Manziho náskok i nadále činí 36 bodů před Bendsneyderem. Ztráta Bootha-Amose zůstává na 51 bodech.

Zadařilo se českému týmu WRP Wepol Racing. Jeho jezdec Marcel Schrötter totiž obsadil čtvrtou příčku. Ondřej Vostatek skončil dvanáctý. Do cíle dorazily i obě české divoké karty. Jonáš Kocourek obsadil 20. příčku, Filip Feigl se umístil jako dvacátý první.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

Mostecká nadvláda Topraka Razgatlioglua pokračuje i letos. Jezdec BMW porazil v prvním závodě vedoucího muže šampionátu Nicola Bulegu o šest vteřin. Třetí skončil Danilo Petrucci.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport 300

První mostecký závod třístovek měl kompletně španělské složení stupňů vítězů. Pro triumf si dojel Julio García, druhý skončil David Salvador a třetí Benat Fernández.

Salvadorova stíhací jízda za druhým místem byla působivá. V kvalifikaci byl totiž potrestán za nezodpovědnou jízdu a nejenže musel startovat z boxové uličky, ale také si během závodu odpykat penalizaci dlouhého kola.

Dvojnásobný mistr světa Jeffrey Buis zažil hořký konec. Nizozemec upadl v posledním kole ze druhé pozice.

Z Čechů bodoval desátý Petr Svoboda. Filip Novotný obsadil 18. příčku. Pro Daniela Turečka skončil závod po kolizi v úvodní šikaně.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 Alpe Adria (Grobnik)

První závod Supersport 300

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod Superstock 600 + Supersport 600 NG

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod Cup 1000

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod Sportbike

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod Superstock 1000 + Superbike

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod Cup 600

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


První závod BMW M Cup

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Euroformule Open (Spa-Francorchamps)

První závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT2 European Series (Zandvoort)

První závod

Úvodní závod v Zandvoortu patřil vozu Maserati. Závod ovládl nejrychlejší účastník kategorie AM Philippe Prette, který odjel celý závod sám.

V posledních kolech se ale Monačan musel pořádně strachovat. Mílovými kroky totiž snižoval svou ztrátu jezdec stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra Štefan Rosina, který v polovině závodu vystřídal za volantem vozu Lamborghini Huracán Bronislava Formánka. Česko-slovenská dvojice nakonec podlehla Prettovi o 699 tisícin. V kategorii PRO-AM ale udržela letošní neporazitelnost.

Z trofejí se mohli radovat také u české stáje RTR projects. Maťo Homola a Laura Kraihamerová s KTM X-Bow dosáhli ve třídě PRO-AM na třetí místo. Petr Lisa a Ondřej Rokos s Mercedesem zaznamenali v AM druhou příčku. V absolutním pořadí se tyto dvě posádky umístily na čtvrtém, respektive pátém místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR ve flat tracku (Svitavy)

14:00 Závod

MČR v ecorallye (Rallye Morava)

Při Rallye Morava potvrdil roli favorita Michal Žďárský a dosáhl s vozem Hyundai Kona na vítězství. Druhý skončil Milan Bydžovský s Peugeotem E-2008. Se stejným autem jako Bydžovský nastoupil i Kryštof Hájek, který obsadil třetí příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Imola)

Sprint

Ve formuli 2 pokračuje přehlídka různých vítězů – v šestém letošním závodě se totiž zrodil šestý. Stal se jím Jak Crawford. Pilot stáje DAMS sice startoval na otočeném roštu jako druhý, hned po startu se ale přehnal přes Ritoma Mijatu. Tím rozhodl.

Juniora Aston Martinu doplnili na stupních vítězů chráněnci Red Bullu, potažmo Williamsu. Druhý skončil Arvid Lindblad, třetí Luke Browning. Ritomo Mijata se postupně propadl až na šestou příčku.

Roman Staněk se prezentoval úspěšnou stíhací jízdou. Po startu ze 13. pozice se český jezdec propracoval až na osmou. V závěru dokonce dotíral i na týmového kolegu Leonarda Fornaroliho, Itala už ale nepřekonal.

Nedařilo se favoritům. Lídr šampionátu Richard Verschoor se trápil ve druhé desítce a nakonec zajel do boxů, kde odstoupil. Nebodoval ani Pepe Martí, který byl před závodem jeho nejbližším pronásledovatelem v průběžném pořadí. Španěl skončil čtrnáctý. Verschoor se v čele šampionátu udržel. Na druhé místo se ovšem posouvá Fornaroli.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Euro Series (Vallelunga)

První závod PRO

Kategorie PRO patřila v sobotu Paulu Jouffreauovi. Druhý dojel Gianmarco Ercoli a třetí Vittorio Ghirelli. Martin Doubek si připsal čtvrté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod OPEN

Řecký závodník Thomas Krasonis dosáhl na druhé letošní vítězství. O stříbrný výsledek se bojovalo až do posledních metrů mezi Brunem Muldersem a Thomasem Dombrowskim. Nakonec udržel druhé místo Mulders, Dombrowski se musel spokojit se třetím.

Úřadující šampion Martin Doubek cíl neviděl. Český jezdec odstoupil kvůli problémům s plynovým pedálem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME tahačů (Misano)

První závod

První závod nové sezony měl možná očekávaného vítěze, ale divoký průběh. Pro triumf si dojel úřadující šampion Norbert Kiss. V cíli ovšem první nebyl a kvůli problémům s řízením navíc startoval z posledního 17. místa, protože vynechal kvalifikaci. Maďar ale předvedl velkou stíhací jízdu a na první pozici ho posunula pětisekundová penalizace pro Jochena Hahna. Ten vedl celý závod.

Hahnovi se nevyplatil výjezd z trati po startu, kdy hájil vedení před Antoniem Albacetem. Podle komisařů totiž takto získal trvající výhodu a byl potrestán. V konečných výsledcích tak obsadil druhé místo. Třetí skončila na úvod sezony Steffi Halmová.

Albaceteho tahač si přivodil poškození po kontaktu v postartovní mele. Španělovi tak chybělo tempo a nakonec projel cílem jako čtvrtý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Další stíhací jízda Norberta Kisse. Maďar se dokázal dostat z osmého místa na první během šesti kol a oslavil druhý letošní triumf. Na druhé pozici dojel Jochen Hahn, třetí skončil Sascha Lenz.

Závod byl ukončen předčasně kvůli příchodu silného deště. Za to mohl být vděčný Lenz. V závěrečných kolech ho totiž předjela Steffi Halmová. Za konečné ale nakonec bylo považováno pořadí platné v době, kdy se ještě Lenz nacházel před Halmovou. Tudíž bronzový výsledek zůstal v jeho rukou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge Europe (Zandvoort)

První závod

První letošní vítězství pro Porsche v GT World Challenge Europe. Úvodní sprint v Zandvoortu ovládli Sven Müller a Patric Niederhauser ze stáje Rutronik Racing. Druhé skončilo Lamborghini v rukou Jordana Peppera a Lucy Engstlera, o třetí místo pro Mercedes se postarali Maro Engel a Lucas Auer.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F4 CEZ (Red Bull Ring)

První závod

První závod druhého podniku skončil vítězstvím Gina Trappy. Argentinec se tak posouvá do čela průběžného pořadí, kde střídá Barta Harrisona. Ten se účastnil pouze úvodního podniku a zbytek sezony nepojede.

Na druhé pozici skončil David Walther. Třetí pozici obsadil William Karlsson.

Z českých jezdců bodoval pouze čtvrtý Max Karhan. Teodor Borenstein skončil třináctý, František Němec patnáctý a David Gorčica sedmnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT Cup Series (Red Bull Ring)

Vytrvalostní závod

První letošní vytrvalostní závod GT Cup Series ovládlo KTM X-Bow GT2 rakouské stáje MZR Motorsportzentrum Ried. Za jeho volantem se střídali Reinhard Kofler s Rupertem Atzbergerem. Dvojice vyhrála nejenom celkově, ale také ve třídě GTX.

Na celkovém druhém místě dojela do cíle posádka Jürgen Alzen – Timo Scheibner s vozem BMW M4 GT3, která vyhrála klasifikaci šampionátu P9 Challenge. Třetí skončili Piotr Wira a Mateusz Lisowski, kteří ovládli s Mercedesem AMG třídu GT3.

Ve třídě D5 triumfoval jezdec stáje Bretton Racing Dan Skočdopole s Ligierem JS P320 LMP3, který porazil o pouhých 343 tisícin sekundy Mira Konopku. V GTX byl nejlepší Christian Wimberger, v GTC Josef Záruba a Jakub Knoll, v GTC1 Bob Bau a v GT4 Miha Primožič a Matthias Lodi.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Donington Park)

První závod

Navrátivší se šampion z roku 2022 Bradley Ray dosáhl druhého letošního triumfu. Druhé místo obsadil úřadující šampion Kyle Ryde a třetí skončil Josh Brookes.

V šampionátu vede Ray s náskokem šesti bodů před Glennem Irwinem, který v sobotu dojel čtvrtý. Třetí Leon Haslam zaostává o osm bodů. Britský veterán dokončil úvodní závod víkendu jako šestý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT4 European Series (Zandvoort)

První závod

Paul Petit a Grégory Guilvert s Audi projeli cílem jako první. I navzdory dominantnímu výkonu se ale francouzská dvojice musela spokojit jenom se třetím místem. Dostala totiž pětisekundovou penalizaci za prohřešek vůči proceduře zpomalovacího vozu.

Vítězství „zdědili“ Marco Singoretti a Erik Evans s Fordem Mustang, kteří triumfovali letos už podruhé. Robert Consani a Benjamin Lariche byli klasifikováni jako druzí.

Gabriela Jílková a Cindy Gudetová do cíle nedojely.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Speedway GP (Varšava)

Závod

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 18. května

Super Formule (Autopolis)

Závod

První letošní výhra pro úřadujícího šampiona. Šó Cuboj ukončil na okruhu Autopolis letošní nadvládu stáje Dandelion. Druhý skončil Tomoki Nodžiri a třetí Kenta Jamašita.

Jezdci Dandelionu se tentokrát nedostali ani na stupně vítězů. Tadasuke Makino skončil šestý, Kakunošin Ohta nebodoval dokonce vůbec a obsadil 13. příčku. To znamená, že se Makino posouvá do čela průběžného pořadí s náskokem čtyř bodů. Cuboj ztrácí ze třetí pozice 14 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Formule E (Tokjó)

Druhý závod

Oliver Rowland dál ukazuje svou sílu. Pilot Nissanu dosáhl už na čtvrtý triumf v aktuálním ročníku a z Tokja odjíždí s luxusním náskokem 77 bodů. António Félix da Costa, který byl před závodem nejbližším pronásledovatelem Brita, totiž odstoupil kvůli poškozenému zavěšení po kolizi.

Druhý dojel v neděli Pascal Wehrlein. Úřadující šampion se tak posouvá na druhé místo i celkově. Třetí skončil Dan Ticktum a vybojoval první pódiové umístění pro stáj Cupra Kiro.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIA F3 (Imola)

Hlavní závod

Nadvláda Rafaela Camary v letošních hlavních závodech F3 je ukončena. V Imole totiž kraloval Santiago Ramos. Spolu s pilotem Van Amersfoortu vystoupala na stupně vítězů dvojice jezdců Tridentu. Druhý skončil Noah Stromsted a třetí právě Rafael Camara.

Camara sice startoval jako první, hned ve třetím kole ho ale sesadil z čela Ramos. Tím ovšem souboj dvojice neskončil. Pilot Tridentu se vrátil ve třetím kole do čela a poté dlouho vedl. Nakonec ho ale předjel nejenom Ramos, ale také kolega Stromsted. Přesto si Brazilec tímto výsledkem upevňuje celkové vedení.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v závodech do vrchu (Subida Al Fito)

Závod

Hlavním favoritům vytřel zrak domácí matador. Vítězem čtvrtého letošního podniku vrchařského ME se stal španělský závodník Joseba Iraola Lanzagorta. Druhý skončil Christian Merli a třetí Kevin Petit.

David Dědek si odvezl čtvrtého místo ze skupiny P4. Marek Rybníček obsadil druhou příčku ve skupině 3.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT Cup Series (Red Bull Ring)

První sprint

První sprint letošního ročníku vyhrál účastník seriálu P9 Challenge Jürgen Alzen s BMW M4 GT3. Za ním dojela dvojice KTM X-Bow GT2 stáje MZR Motorsportzentrum Reid. Na druhé pozici skončil Jack Russell, který se stal vítězem kategorie GTX, třetí dojel Max Grip.

Z českých jezdců dopadl v celkovém pořadí nejlépe Dennis Waszek. Jezdec stáje GT2 Motorsport dovezl svůj Lamborghini Huracán ST na čtvrté příčce absolutně a současně na třetí v rámci GTX.

Třída GT3 patřila Piotru Wirovi. V GTC1 zvítězil Bob Bau a v GT4 oslavil prvenství junior Buggyry Filip Nedoma. Ten za sebou udržel o pouhých 260 tisícin sekundy dalšího českého juniora – Troye Sovičku ze stáje Blue Garage Racing.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý sprint

Druhému sprintu kraloval Timo Scheibner ze seriálu P9 Challenge s vozem BMW M4 GT3. V rámci GT Cup Series byl opět nejlepší Jack Russel s KTM X-Bow GT2, který rovněž opanoval třídu GTX. Na celkový bronz dosáhl Christian Wimberger s Lamborghini Huracán GT3 Evo, které ovšem bylo také zařazeno do hodnocení GTX.

Vítězem třídy GT3 se stal Rudolf Beňo. Slovenský jezdec přitom dostal během závodu penalizaci průjezdu boxy za to, že stál na roštu nesprávným způsobem. V GTC1 triumfoval Bob Bau, v GT4 dovezl další výhru Buggyře Martin Hudec.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT2 European Series (Zandvoort)

Druhý závod

I druhý závod víkendu přinesl celkový triumf značce Maserati. Tentokrát na nejvyšší stupeň vystoupali Mauro Calamia a Roberto Pampanini, kteří současně ovládli kategorii PRO-AM.

Posádka týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Štefan Rosina a Bronislav Formánek byla opět zapojena do bitvy o nejvyšší příčky. Rosina byl v první polovině závodu nejrychlejším jezdcem na dráze a ujížděl konkurentům na prvním místě. Po vystřídání ale nakonec pokořil Broňka Formánka Roberto Pampanini. Posádky dělilo jen 469 tisícin sekundy.

Pro celkové třetí místo si dojel Philippe Prette s dalším Maserati. Ital se současně stal vítězem kategorie AM.

Ondřej Rokos a Petr Lisa dosáhli v AM na další stupně vítězů. Tentokrát skončila posádka stáje RTR projects jako třetí. Maťo Homola a Laura Kraihamerová s KTM X-Bow do cíle nedojeli.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 F2 (Imola)

Hlavní závod

Formule 2 má prvního letošního dvojnásobného vítěze. Hlavní závod v Imole přinesl druhý letošní triumf Alexi Dunnovi. Za ním skončilo duo stáje Hitech – stříbro bral Luke Browning, bronz Dino Beganović.

Českému závodníkovi Romanu Staňkovi zničil závod výjezd zpomalovacího vozu po nehodě Rafaela Villagómeze. Tento moment zhatil jeho strategii se startem na tvrdé sadě a následným přezouváním na měkkou. Pilot stáje Invicta tak v cíli obsadil až nebodované 17. místo.

Richard Verschoor dojel do cíle až jako devátý. To znamená, že ztrácí celkové vedení. Novým lídrem se nyní stává Alex Dunne.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Euroformule Open (Spa-Francorchamps)

Druhý závod

Ve druhém závodě triumfoval Tymek Kucharczyk. Druhý skončil Ed Pearson a třetí Fernando Barrichello. Vítěz úvodní jízdy Yevan David obsadil čtvrté místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Tymek Kucharczyk vyhrál i závěrečný závod víkendu. Druhý skončil Yevan David a třetí José Garfias.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IRRC (Hengelo)

První závod Supersport

Nová sezona IRRC začala pro české barvy vítězně. Předčasně ukončený závod plný incidentů totiž ovládl úřadující šampion Marek Červený. Za ním navíc skončil na druhé pozici Petr Najman. Třetí místo obsadil Gary Johnson.

V závodě dlouho směřoval za výhrou Derek McGee, kterého následoval Jorn Hamberg. Červenému v tu dobu patřilo jen třetí místo. McGee ale nakonec havaroval a Hamberg dostal dvacetisekundový trest za ulitý start, což ho odsunulo na osmou příčku.

Martin Bača skončil na 26. pozici. Matěj Vít byl klasifikován jako dvacátý sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

Prvnímu závodu kategorie Superbike dominoval Thijs Peeters. Nizozemec ale startoval na divokou kartu, což znamená, že nemá nárok na body do šampionátu. Nejvíce proto skóroval druhý Adam McLean. Jako třetí dojel do cíle Laurent Hoffmann, který udolal v souboji o bronzový výsledek Darryla Tweeda.

Z českých závodníků bodoval čtrnáctý Jakub Šprojcar. Michal Podrábský obsadil 20. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport

Marek Červený se i tentokrát snažil o vítězství, musel se ale spokojit se druhou pozicí. Adam McLean jeho náporu odolal a zvítězil. Na stupně vítězů se opět dostal Petr Najman, který obsadil třetí příčku.

Body si odnesl i třináctý Matěj Vít. Martin Bača byl klasifikován jako dvacátý čtvrtý.

Závod byl i tentokrát přerušen červenou vlajkou. Mohla za to kolize Dereka McGeeho a Jorna Hamberga, která oba přední protagonisty úvodní jízdy vyřadila.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Thijs Peeters zopakoval výhru z úvodní jízdy. Druhý skončil Adam McLean a na třetím místě dojel Laurent Hoffmann. Jakub Šprojcar získal body za 13. místo, Michal Podrabský skončil dvacátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F4 CEZ (Red Bull Ring)

Druhý závod

Druhý závod přinesl premiérový triumf Davidu Waltherovi. Jezdec z Dánska sice startoval jako třetí, po prvním restartu ale využil ve třetí zatáčce přetahované mezi Ginem Trappou a Williamem Karlssonem. To se ukázalo jako rozhodující moment závodu.

Karlsson nakonec dorazil po velkém množství soubojů do cíle jako druhý. Třetí skončil Hady Mimassi. Trappa se musel spokojit se čtvrtým místem.

Max Karhan byl opět nejlepším z Čechů a dojel do cíle na pátém místě. David Gorčica byl klasifikován jako osmý, František Němec skončil devátý. Teodor Borenstein nedojel do cíle.

Závod byl v úvodu přerušen červenou vlajkou. Simon Schranz zůstal stát na startovním roštu, Nikolaj Dyrved se mu snažil vyhnout, u toho ztratil kontrolu nad vozem a kolidoval s Michalinou Sabajovou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Další výhra pro Gina Trappu. Argentinec se propracoval k vítězství po startu ze šesté pozice. Mathildu Paatzovou, která vedla většinu závodu, pokořil čtyři kola před cílem. Němka sice nevyhrála, díky druhému místu se ale stala první ženou v historii F4 CEZ, která dosáhla na stupně vítězů. Třetí skončil Max Karhan, pro kterého šlo o první letošní pódium.

Vítěz druhé jízdy David Walther byl tentokrát klasifikován jako pátý. František Němec skončil dvanáctý, David Gorčica třináctý. Teodor Borenstein odstoupil po kolizi s Romualdem Bocquetem. Tento incident si vyžádal výjezd zpomalovacího vozu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Alpe Adria (Grobnik)

Druhý závod Supersport 300

Nedělní závod skončil dvojitým vítězstvím pro Čechy – triumfoval Václav Bittman, druhý skončil Radek Lamich. Třetí příčku obsadil polský jezdec Barta Kristof.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport 600 NG + Superstock 600

Šestistovkám kraloval Wiktor Majchrowski. Druhý dojel Kantar Etien Bozic a třetí Karlo Gršič. Český zástupce Vojtěch Schwarz nedojel do cíle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Cup 1000

Ve třídě Cup 1000 triumfoval Chorvat Leon Jurčak. Na druhém místě dojel Robert Anakijev z Makedonie a třetí skončil italský závodník Alessandro Spinazze.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Superstock 1000 + Superbike

Úřadující šampion Michal Filla potvrdil formu ze soboty a znovu vyhrál. Na druhém místě dojel švédský jezdec Christoffer Bergman na třetím Hannes Schafzahl.

Michal Prášek dorazil do cíle jako patnáctý, Jiří Brož skončil šestnáctý. Miloš Čihák do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Cup 600

Cup 600 patřil Jindřichu Škopkovi. Druhý skončil Roberto Perlini a třetí Teo Sekulic.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod BMW M Cup

BMW M Cupu kraloval Krzysztof Szypula. Druhý skončil Maciej Ukleja a třetí Sobieslaw Markowski.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Euro Series (Vallelunga)

Druhý závod OPEN

Martin Doubek vyhrál podruhé v sezoně. Zejména v posledním kole se ale pořádně zapotil. Na Fordu Mustang českého závodníka totiž došlo k poruše převodovky, se kterou musel absolvovat poslední kilometry. Druhého Thomase Dombrowského za sebou udržel nakonec jen o 665 tisícin. Třetí skončil Patrick Schober.

Sobotní vítěz Thomas Krasonis tentokrát obsadil čtvrtou příčku. V čele šampionátu sice zůstává, Thomas Dombrowski a Patrick Schober na něj ovšem ztrácejí pouhé tři body. Čtvrtý Melvin de Groot je pozadu o pět bodů. Pátý Martin Doubek, který má kromě dvou výher také dvě odstoupení, ztrácí 10 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod PRO

Úřadující šampion Vittorio Ghirelli slaví první letošní vítězství. Italovi pořádně dýchal na záda Liam Hezemans, nizozemský jezdec ale musel nakonec skousnout porážku rozdílem 185 tisícin. Třetí skončil Thomas Krasonis.

Martin Doubek mohl děkovat svým mechanikům u týmu Hendriks Motorsport. Ti mu zvládli rychle opravit vůz, který utrpěl v závěru závodu kategorie Open poškození převodovky. Český jezdec tak mohl do závodu PRO nastoupit a svému týmu se odvděčil čtvrtým místem.

Paul Jouffreau tentokrát skončil šestý. Francouz zůstává s náskokem tří bodů lídrem šampionátu. Za ním už je Vittorio Ghirelli. Třetí Thomas Krasonis zaostává o čtyři body. Martin Doubek je desátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Most)

Superpole závod Superbike

Toprak Razgatlioglu pokračuje v mostecké nadvládě. Závodník BMW svedl v superpole závodě další vyrovnanou bitvu s Nicolem Bulegou. O jeho triumfu se ale rozhodlo pět kol před cílem, kdy Bulega nedobrzdil do úvodní šikany a musel se spokojit se druhou pozicí. Třetí skončil Danilo Petrucci.

Toprak Razgatlioglu dosáhl na své 63. vítězství v MS superbiků. Tím vyrovnává v historické tabulce Álvara Bautistu, se kterým se nyní dělí o druhé místo. První je suverénně Jonathan Rea se 119 triumfy. Jezdec Yamahy dojel v superpole závodě devátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport

Can Öncü dosáhl na svou třetí letošní výhru. Tureckého jezdce doprovodili na stupně vítězů druhý Lucas Mahias se třetím Philippem Öttlem. Pro Němce jde o první pódium od návratu do MS supersportů ze světového šampionátu superbiků.

V úvodních kolech se Öncü přetahoval o vedení se sobotním vítězem Jaumem Masíou a lídrem šampionátu Stefanem Manzim. Masía ovšem nakonec havaroval, Manzimu v závěru odešly pneumatiky a skončil šestý. Průběžné vedení si přesto udržel. Tom Booth-Amos totiž obsadil až devátou příčku a Bo Bendsneyder skončil na 10. pozici.

Český tým WRP Wepol Racing zopakoval zásluhou Marcela Schröttera čtvrté místo ze soboty. Ondřej Vostatek získal bod za 15. místo. Filip Feigl skončil dvcátý šestý, Jonáš Kocourek dvacátý sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Superbike

Toprak Razgatlioglu si nakonec z Mostu hattrick neodvezl. V posledním závodě podlehl po velké bitvě Nicolu Bulegovi. Jezdec Ducati zdolal Turka rozdílem pouhých 27 tisícin. Třetí skončil Danilo Petrucci.

V průběžném pořadí stále vede Bulega. Před Razgatliogluem má náskok 31 bodů. Danilo Petrucci se posunul na třetí příčku před Álvara Bautistu. Španěl totiž poslední jízdu nedokončil – po startu kolidoval s Jonathanem Reou a upadl. Jezdec Yamahy dostal za způsobení hromadné kolize, ve které skončil závod i pro Xaviera Viergeho, dvojitou penalizaci dlouhého kola. Nakonec obsadil 13. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Supersport 300

Jeffrey Buis dosáhl na čtvrté letošní vítězství. O 45 tisícin zdolal Benata Fernándeze a o 50 tisícin Humberta Maiera. V průběžném pořadí se díky tomu Nizozemec posouvá zpět do čela. K dobru má tři body před Juliem Garcíou a čtyři před Benatem Fernándezem.

Z Čechů nebodoval nikdo. Do cíle dojel pouze Daniel Tureček, který obsadil 22. místo. Filip Novotný havaroval a Petr Svoboda odstoupil poté, co se jeho riskantní nasazení mokrých pneumatik ukázalo jako chybné.

Závod byl v zaváděcím kole přerušen kvůli dešti a později došlo k jeho restartu na 10 kol. Předtím už ale trať oschla.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME tahačů (Misano)

Třetí závod

Norbert Kiss pokračuje v dominanci. Maďar ovládl i třetí jízdu víkendu. Druhý Jochen Hahn ztratil téměř osm vteřin. Třetí dojel Antonio Albacete, který odolal nátlaku Steffi Halmové.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Čtvrtý závod

Norbert Kiss zažil perfektní premiéru s novým kamionem MAN. Maďar byl neporažen i ve čtvrté jízdě. Druhý skončil René Reinert a třetí pozici obsadila Stephanie Halmová.

Závod byl přerušen červenou vlajkou. Po prvním startu totiž došlo ke kolizi mezi Lukem Garrettem a Antoniem Albacetem. Tím byli oba jezdci vyřazeni.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

International GT Open (Spa-Francorchamps)

Závod

Vytrvalost ve Spa-Francorchamps skončila výhrou dvojice Levente Révész a Maximilian Götz s Mercedesem stáje Motopark. Pro Révésze jde o druhé letošní prvenství, kterým si upevnil vedení v šampionátu. Maximilian Götz startoval tento víkend v International GT Open poprvé. Při úvodním podniku v Algarve nastoupil po boku Révésze Matteo Cairoli.

Hned od začátku to ale u Motoparku na vítězství nevypadalo. Úvodnímu úseku závodu totiž kralovali James Kell a Dean Macdonald s McLarenem 720S. Dvojici ale postihly technické problémy, kvůli kterým musela odstoupit.

Druhé místo si ze Spa-Francorchamps odvážejí úřadující šampioni Simon Reicher a Christopher Haase. Třetí skončili Anthony Bartone a Fabian Schiller.

Filip Salaquarda a Libor Milota zaznamenali další bodovaný výsledek v rámci třídy Pro-Am. Posádka stáje ISR obsadila v tomto hodnocení 5. příčku. Celkově skončila třináctá.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Porsche Supercup (Imola)

Závod

První závod sezony ovládl stylem start-cíl Theo Overhaus. Na druhé pozici dojel Ariel Levi a na třetí Kas Haverkort. Hvězda WTCR Mikel Azcona skončila při své premiéře v Porsche Supercupu sedmá.

Závod byl na zhruba 20 minut přerušen červenou vlajkou. Po startu totiž došlo k hromadné kolizi, kterou spustil kontakt mezi Alexanderem Tauscherem a Marvinem Kleinem. Bylo v ní vyřazeno dohromady 9 vozů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 GT4 European Series (Zandvoort)

Druhý závod

Neděle patřila Benjaminu Larichemu a Robertu Consanimu s Audi R8 LMS. V úvodu sice Consaniho řekonal Paul Petit se stejným vozem, Consani se ale do čela vrátil ještě před zastávkami v boxech. Benjamin Lariche pak už dotáhl snažení posádky vítězně do cíle.

Na druhé pozici dorazili do cíle Hadrien David a Jan Duran s Toyotou GR Supra Evo2. Bronz si připsali Lluc Ibáňez a Alexandre Papadopulos.

Sobotní vítězové Erik Evans a Marco Signoretti s Fordem Mustang obsadili páté místo. Grégory Guilvert a Paul Petit nakonec byli klasifikováni jako šestí. Francouzská dvojice obdržela penalizaci za prohřešek proti pravidlům startovní procedury.

Gabriela Jílková a Cindy Gudetová dojely na 15. pozici celkově. V kategorii PRO-AM obsadila česko-francouzská dvojice čtvrtou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v autokrosu (Seelow)

Zdeněk Antony zahájil cestu za obhajobou titulu evropského šampiona vítězně. Jezdec stáje KRTZ Motorsport ovládl v rámci královského kategorie SuperBuggy úvodní podnik v německém Seelow.

Druhý skončil domácí Bernd Stubbe a na stupně vítězů se vešel také Radek Jordák, který dosáhl na bronz. Až osmým místem začala sezona pro dvojnásobného mistra Evropy Petr Nikodéma.

V Buggy1600 triumfoval Danny Van den Berg. V JuniorBuggy se postaral o české vítězství Ladislav Hanák, v Cross Car byl nejlepší Ivan Piňa Chinchilla a v Junior Cross Car Iago Rodríguez López.

Z českých závodníků si odvezl pohár také Martin Kolomý. Ten obsadil třetí místo v kategorii JuniorBuggy.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

WRC (Portugalská rallye)

Sébastien Ogier potvrzuje svou pozici rekordmana Portugalské rallye. Jezdec Toyoty vyhrál tento podnik již posedmé a prodloužil tak letošní neporazitelnost značky Toyota.

Ačkoli je Ogier specialistou na Portugalskou rallye, v letošním ročníku ho pořádně proháněl Ott Tänak. Ještě v sobotu měl Estonec nakročeno k výhře, pak ho ale srazily až na třetí pozici potíže s posilovačem řízení. V neděli se sice vrátil do tempa, stačilo to ale pouze na návrat na druhou pozici. Třetí skončil Kalle Rovanperä, který se opět trápil s pneumatikami Hankook.

Lídr šampionátu Elfyn Evans doplatil na to, že musel první den čistit trať. I proto skončil až šestý a letos poprvé chyběl na stupních vítězů. V čele šampionátu přesto zůstává. Před Kallem Rovanperou si udržuje třicetibodový náskok. Sébastien Ogier, který startuje pouze ve vybraných podnicích, povyskočil na třetí pozici. Odtud zaostává o 32 bodů za Evansem.

Úřadující šampion Thierry Neuville skončil na čtvrtém místě. Třetí jezdec Hyundai Adrien Fourmaux v pátek bojoval o vedení s Ottem Tänakem. Pak si ale poškodil zavěšení levého předního kola, čímž jeho naděje na prvenství zmizely. V sobotu se sice do soutěže vrátil, nakonec ale v neděli odstoupil znovu, protože se mu auto přehřívalo.

Druhý letošní start Martinse Seskse v barvách M-Sportu skončil 15. pozicí. Lotyšovo účinkování zhatil defekt pneumatiky na druhé rychlostní zkoušce a později také penalizace tří minut za pozdní start do sedmé rychlostní zkoušky.

Vítězem kategorie WRC 2 se stal Oliver Solberg s Toyotou GR Yaris Rally2. Taylor Gill ovládl hodnocení WRC 3.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Donington Park)

Druhý závod

Bradley Ray nebyl poražen ani ve druhém závodě. Jezdec stáje Raceways Yamaha sváděl zejména v úvodních kolech boj s Glennem Irwinem, jezdec stáje Hager PBM Ducati ale později udělal chybu a propadl se až na čtvrtou pozici. Jako druhý projel cílem úřadující šampion Kyle Ryde, Glenn Irwin se nakonec vrátil alespoň na třetí příčku.

Bradley Ray navýšil dalším vítězstvím svůj náskok před Glennem Irwinem na 11 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
Třetí závod

Bradley Ray opět čelil silnému tlaku ze strany Glenna Irwina, i tentokrát ale šampion ze sezony 2022 odolal a dojel si pro třetí výhru víkendu. Na druhém místě dojel Glenn Irwin a na třetím Rory Skinner.

Obhájce titulu Kyle Ryde dostal penalizaci dlouhého kola za překračování traťových limitů. Kvůli tomu skončil až jako pátý.

V průběžném pořadí nadále kraluje Ray, jehož náskok před Irwinem činí 12 bodů. Třetí Kyle Ryde zaostává za Rayem o 20 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Evropský pohár FIA v bajách (Baja Troia)

Vítězem se stal Israfi Akyüz. Druhý skončil Yagiz Birinci a třetí Özgür Senyurt.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge Europe (Zandvoort)

Druhý závod

Neděle patřila BMW. Na výhru dosáhli Kelvin van der Linde a Charles Weerts z týmu WRT. Van der Linde se sice v úvodu pohyboval mimo nejlepší pětku, velmi rychlá zastávka v boxech ale dostala dvojici do čela. Weerts už poté dovezl BMW vítězně do cíle.

Druhé místo brali Ivan Klymenko a Lorens Lecertua s vozem Audi stáje Sainteloc. Bronz putoval k Lucovi Engstlerovi a Jordanu Pepperovi, kteří řídili Lamborghini Huracán stáje GRT – Grasser Racing Team.

Sobotní vítězové Patric Niederhauser a Sven Müller tentokrát brali pátou příčku. U týmu Emil Frey Racing si mohli rvát vlasy. V úvodu sice jeho vozy Ferrari kroužily na prvních dvou místech, obě posádky ale dostaly penalizace 10 sekund za ulitý start a nesprávné stání na roštu. Konsta Lappalainen a Ben Green nakonec byli klasifikováni jako jedenáctí, Thierry Vermeulen a Chris Lulham skončili třináctí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Imola)

Závod

Max Verstappen se letos podruhé postavil na nejvyšší stupeň. Pilot Red Bullu o svém vítězství rozhodl již v úvodní šikaně, kdy se odvážným manévrem dostal před Oscara Piastriho. Později mu navíc nahrála do karet aktivace virtuálního zpomalovacího vozu a neohroženě směřoval za výhrou.

Oscar Piastri se nakonec musel spokojit až se třetím místem. Australan doplatil na dvě věci – brzkou zastávku v úvodu a poté na rozhodnutí nepřezouvat při výjezdu zpomalovacího vozu v závěru. Právě kvůli druhé chybě ho překonal týmový kolega Lando Norris, který nakonec dojel do cíle jako druhý.

Fanouškům Ferrari spravil po kvalifikačním propadáku alespoň částečně chuť Lewis Hamilton. Brit dorazil do cíle jako čtvrtý. Charles Leclerc obsadil šestou pozici. Monačan v závěrečných kolech poslal ven z trati Alexandera Albona. Později Thajcovi pozici raději vrátil, aby neriskoval penalizaci.

V průběžném pořadí šampionátu vede stále Piastri. Lando Norris ale snížil svou ztrátu na 13 bodů. V dosahu jednoho vítězství je opět také Max Verstappen. Pilot Red Bullu ztrácí ze třetí pozice 22 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Pondělí 19. května

NASCAR Cup Series (North Wilkesboro)

Závod

Christopher Bell ovládl exhibiční All-Star Race a získal jeden milion amerických dolarů. Jezdec stáje Joe Gibbs Racing udolal v závěrečných kolech úřadujícího šampiona Joeyho Logana, který měl tou dobou starší pneumatiky. Proto se musel spokojit se druhým místem. Třetí skončil Ross Chastain.

Výsledky ZDE

Foto: GT World Challenge Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.