Víkendový přehled: Porsche pokračuje v IMSA na vítězné vlně, Larson byl dominantní v NASCAR

Salt Lake City hostilo finále amerického superkrosu, v Portugalsku se odehrálo třetí letošní klání evropských vrchařů a MotoGP zamířilo do Le Mans. To je jen pár událostí, které ve světě motorsportu nabídl druhý květnový víkend. S naším přehledem jste mohli být u všeho.

Sobota 10. května

Porsche Sprint Challenge Central Europe (Red Bull Ring)

První závod

První závod vyhrál na Red Bull Ringu Tobias Poschik. Druhý dojel Gregor Jeets a třetí Jakub Chmiel.

Český tým GT Sports Technology dosáhl s Petrem Breckou na osmé místo celkově a na čtvrté v hodnocení AM. Nové ukrajinské posily stáje Kostyantyn Gutsul a Andrii Yefimenko dosáhli na desáté, respektive 11. místo. Ve třídě AM z toho byla šestá, respektive sedmá pozice.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Ve druhém závodě se radoval z celkové výhry Ivan Peklin z českého týmu GT Sports Technology. Ukrajinec porazil o pouhých 332 tisícin druhého Davida Dziwoka. Polák se letos dělí o vůz s vítězem úvodní jízdy Tobiasem Poschikem. Třetí dojel Gregor Jeets.

Petr Brecka obsadil celkovou sedmou příčku a v kategorii AM skončil jako druhý. Jeho týmový kolega Andrii Yefimenko si také odnesl pohár. V rámci klasifikace AM dojel třetí, absolutně skončil osmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Vytrvalostní závod

Ve vytrvalostním závodě se radovala z triumfu posádka stáje Dream2Drive Gregor Jeets a Tauras Tunyla. Celkovým druhým místem se blýskla i česká stáj GT Sports Technology s ukrajinskou posádkou Ivan Peklin – Kostyantyn Gutsul, kteří současně vyhráli kategorii PRO-AM. Na třetím místě dojeli Marius Bartkus a Edvinas Žadeikis.

Petr Brecka oslavil těsné vítězství ve třídě AM nad Peterem Brunnerem. Jezdec stáje GT Sports Technology dojel celkově čtvrtý. Další z jeho týmových kolegů Andrii Yefimenko obsadil celkovou sedmou příčku a ve třídě AM skončil třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Nürburgring Langstrecken Serie (Nürburgring)

Závod

Ani ve třetím letošním závodě NLS neskončila nadvláda Porsche. Tentokrát vyhráli Ayhancan Güven a Thomas Preining z týmu Manthey EMA. Jako druzí dojeli Maro Engel, Fabian Schiller a Luca Stolz s Mercedesem. Na stupně vítězů se postavili i Sven Müller a Morris Schuring, opět z týmu Falken Motorsports.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS silničních motocyklů (Le Mans)

První závod MotoE

Nová sezona MotoE začala divoce. Prvním vítězem sezony se stal Oscar Gutiérrez před Andreou Mantovanim a Alessandrem Zacconem. To ale ani zdaleka nevypráví celý příběh první jízdy.

Závod byl přerušen červenou vlajkou. Mohl za to incident mezi Ericem Granadem a Raffaelem Fuscou. Brazilec upadl a když vstal ze země, havaroval ve stejné zatáčce jako on Fusca. Jeho letící stroj podrazil Granadovi nohy a ten skončil zpátky na zemi. Brazilcovi navíc byla diagnostikována zlomenina holenní kosti a ve druhém závodě nepojede. Po pádu nedojel ani šampion z roku 2019 Matteo Ferrari.

Další dva bývalí šampioni Mattia Casadei a Jordi Torres obsadili páté a osmé místo. Loňský šampion Héctor Garzó do závodu vůbec nenastoupil. Španěl totiž havaroval už v tréninku a bolestivě si odřel levý loket.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Sprint MotoGP

Marc Márquez už zase vede šampionát. Ve sprintu napravil tovární jezdec Ducati pád z Jerezu a dojel si pro vítězství. Jeho bratr Álex skončil druhý a tím pádem nyní na staršího sourozence ztrácí celkově dva body. Třetím místem překvapil týmový kolega Álexe Márqueze – nováček Fermín Aldeguer.

Fabio Quartararo sice opět zazářil v kvalifikaci, kde vybojoval se svou Yamahou pole position, v závodě ale vedl pouze pět kol. Od šestého kola se propadal a nakonec dojel čtvrtý.

Závod skončil předčasně pro Francesca Bagnaiu. Dvojnásobný šampion upadl už ve druhém kole.

Velkým smolařem se stal i Pedro Acosta. Španěl bojoval až do posledního kola o páté místo s Maverickem Viňalesem, pak ale upadl. Cílem sice projel, ale pouze jako devatenáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MotoE

Druhý závod víkendu ovládl Mattia Casadei. Jezdce stáje LCR doplnila na stupních vítězů dvojice jezdců od Aspara. Na druhé pozici skončil Kevin Zannoni, na třetí dvojnásobný šampion Jordi Torres.

Daleko od stupňů vítězů tentokrát nebyla ani jediná žena ve startovním poli María Herrerová. Španělka obsadila čtvrtou příčku.

Úspěšným jezdcům z prvního závodu se tentokrát nedařilo. Alessandro Zaccone a Oscar Gutiérrez po vzájemné kolizi nedojeli, Andrea Mantovani skončil sedmý.

Z Francie odjíždí jako lídr šampionátu Casadei. Šampion z roku 2023 vede o tři body před Zannonim a o 7 před Mantovanim. Oscar Gutiérrez je čtvrtý a ztrácí 11 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MČR ve flat tracku (Chabařovice)

Z Chabařovic si odvezl triumf Ervín Krajčovič. Druhý skončil Ondřej Svědík a třetí Vít Janoušek.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

WEC (Spa-Francorchamps)

Závod

Nadvláda Ferrari v letošní sezoně WEC pokračuje. Ve Spa dosáhla na druhé letošní vítězství posádka James Calado, Antonio Giovinazzi a Alessandro Pier Guidi, čímž upevňuje celkové vedení. Značka z Maranella dosáhla i tentokrát na dvojitou výhru. Stříbro si odvážejí Antonio Fuoco, Miguel Molina a Nicklas Nielsen.

Na vítězství to měli dlouho rozjeto u Alpine. Francouzské značce dávali naději na výhru Mick Schumacher, Jules Gounon a Frédéric Makowiecki. Ferrari ale nakonec německo-francouzskou posádku přelstilo strategií a na trojici tak zbyl jenom bronz.

Nejlepší Toyotou byli čtvrtí Sébstien Buemi, Brendon Hartley a Rjó Hirakawa. Cadillac reprezentovali nejlépe Alex Lynn, Norman Nato a Will Stevens (5. místo), Porsche si odvezlo jen dva body za deváté místo trojice Kévin Este, Laurens Vanthoor a Pascal Wehrein a pro BMW získala bod posádka Kevin Magnussen – Raffaele Marciello – Dries Vanthoor.

Peugeot byl zpočátku ve hře o stupně vítězů s Paulem di Restou, Mikkelem Jensenem a Jeanem-Éricem Vergnem, nakonec ale skončila posádka jako jedenáctá a značka žádné body nezískala. S prázdnou opět odjíždí také Aston Martin, který reprezentovala lépe posádka Tom Gamble – Harry Tincknell na 13. místě.

Žlutému Ferrari, kde se střídali Phil Hanson, Robert Kubica a Jifej Je, zničily závod potíže s turbem. Posádka nakonec dojela až na 30. pozici celkově s propastnou ztrátou 39 kol.

Ferrari vyhrálo i v LMGT3, v tomto případě zásluhou Francoise Heriaua, Simona Manna a Alessia Rovery. Druhé dojelo Porsche stáje Proton Competition s posádkou Ben Barker, Bernardo Sousa a Ben Tuck, třetí skončili Mattia Drudi, Ian James a Zacharie Robichon s Aston Martinem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Rallyesprint série (Rallyesprint Kopná)

Na Rallyesprintu Kopná potvrdili role favoritů Filip Mareš a Adam Březík. Přední závodníci „velkého českého mistráku“ remizovali na vyhrané rychlostní zkoušky 3:3, v konečném pořadí byl ale o něco lepší Mareš. Jezdec startující s Toyotou Yaris GR Rally2 porazil Březíka s Fabií o 4,4 vteřiny. Třetí Vojtěch Štajf už ztratil na vítěze více než minutu.

V klasifikaci Rallyesprint série byl nejlepší Jan Dohnal s Renaultem Clio S1600. Druhý skončil Jakub Jančík a třetí Peter Surovič, oba s vozy Opel Corsa Rally4.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Motokrosové MS žen (Lugo)

První závod

Španělští fanoušci viděli výhru domácí závodnice. Postarala se o ní Daniela Guillenová. Jezdkyně závodící na motocyklu Gas Gas se sice v úvodu nacházela na třetí pozici za Lynn Valkovou a Kiarou Fontanesiovou, nakonec ale obě soupeřky předjela.

Hvězdná Fontanesiová dojela do cíle jako druhá, Valková nakonec skončila třetí. Nizozemská jezdkyně zůstává po třech závodech jedinou účastnicí, která dosáhla ve všech letošních závodech na stupně vítězů.

Suverénka úvodního podniku Lotte van Drunenová totiž tentokrát obsadila pouze páté místo. V čele šampionátu ale zůstala. Před Valkovou má čtyřbodový náskok, třetí Fontanesiová ztrácí na první pozici 11 bodů.

Česká závodnice Aneta Čepeláková stále čeká na první letošní body. Do cíle dojela jako dvacátá pátá.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Clio Cup Series (Dijon-Prenois)

První závod

První tři letošní závody Clio Cup Series měly vždy stejného vítěze. David Pouget v Dijonu navázal na dvojici prvenství z Nogara. Jezdec stáje GPA Racing dojel do cíle před druhým Benem Colburnem a třetím Guillaumem Maiem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Oschersleben)

První závod Sportbike

V kategorii Sportbike se stal prvním letošním vítězem Oliver Svendsen. České fanoušky potěšil Petr Svoboda, který obsadil druhé místo a ukázal tak, že je před před podnikem MS Supersport 300 v Mostě ve skvělé formě. Třetí dojel Luis Remmerstorfer.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport

V supersportech začal vítězně Andreas Kofler. Za Rakušanem dojeli druhý Luca de Vleeschauwer se třetím Danielem Blinem.

Bodovat dokázali i tři Češi. Osmý skončil Štěpán Zuda, dvanáctý Filip Feigl a patnáctý Jonáš Kocourek. Poslední dva jmenovaní za týden nastoupí na divokou kartu v Mostě při podniku MS kategorie Supersport. Peter Feigl byl klasifikován jako dvacátý druhý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Lugo)

První závod MX2

Kvalifikační závod MX2 vyhrál ve Španělsku Thibault Benistant. Na druhém místě dojel lídr šampionátu Kay de Wolf a třetí skončil Simon Langenfelder.

Vítěz předchozího podniku v Portugalsku Andrea Adamo začal ve Španělsku až 13. místem. Český jezdec Julius Mikula nedojel do cíle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod MXGP

Kvalifikační závod nejvyšší kategorie patřil ve Španělsku Jagu Geertsovi. Jezdec Yamahy vedl většinu závodu, méně než 5 minut před koncem ho ale zdolal Romain Febvre. Francouz ale poté chyboval a navíc upadl Lucas Coenen, který na Geertse tlačil. To rozhodlo.

Romain Febvre projel cílem jako druhý. Na třetí pozici nakonec skončil Maxime Renaux. Lucas Coenen bral čtvrtou příčku.

Febvre sice na Geertse nevyzrál, vedení v šampionátu ale navýšil na 34 bodů. Nebylo to tak těžké. Tim Gajser totiž chybí i tento víkend a podle všeho ještě nějakou dobu bude. Ukázalo se totiž, že s pravým ramenem závodníka Hondy je to po nehodě ve Švýcarsku o něco komplikovanější. Podstoupil proto operaci a počítá se s tím, že z letošního boje o titul je venku. Třetí Lucas Coenen momentálně ztrácí na Gajsera 11 bodů a v neděli ho může přeskočit.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Red Bull MotoGP Rookies Cup (Le Mans)

První závod

Brian Uriarte dosahuje na druhé letošní vítězství v Red Bull Rookies Cupu. Druhý skončil Hakim Danish, který tak nadále drží celkové vedení, a třetí Giulio Pugliese.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Oschersleben)

První závod

Fynn Kratochwil je letos v Northern Talent Cupu zatím stoprocentní. Němec vyhrál i třetí závod sezony. Druhá dojela Anina Urlassová a třetí skončil Lorenzo Pontillo.

Oba jezdci týmu Filipa Salače dokázali bodovat. Roman Durdis obsadil osmé místo, Adam Vyskočil patnáctý. Při svém prvním startu v šampionátu skóroval i jezdec stáje Lukáše Peška Tamás Lukács. Maďar dojel desátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Alpe Adria Cup (Rallye Vipavska dolina)

Na Rallye Vipavská dolina triumfovali domácí Slovinci. Vyhrál Rok Turk s Hyundai i 20 N Rally2. Druhý skončil Marko Grossi a třetí Mark Škulj, oba s vozy Citroën C3 Rally2. Škulj se k bronzovému výsledku dostal až při poslední „erzetě“, kdy přeskočil Jana Medveda.

Tomáš Večerka s Opelem Corsa Rally4 tentokrát na druhé místo v rámci Alpe Adria Cupu z úvodního podniku Rallye Karlovac nenavázal. Jezdec stáje GT2 Motorsport totiž odstoupil už po dvou rychlostních zkouškách kvůli technické závadě.

Josef Urban se Škodou 130 LR obsadil 31. místo.

Výsledky ZDE

IndyCar (Indianapolis)

Závod

Álex Palou dál udivuje. Španěl dosáhl v pátém letošním závodě už na čtvrté prvenství. Po startu se sice před závodníka stáje Chip Ganassi Racing dostal Graham Rahal, v 58 z 85 kol se ale Palou dostal zpět dopředu a nakonec vyhrál.

Na druhém místě dojel do cíle Patricio O´Ward. Třetí skončil Will Power. Strategie Grahama Rahala se neukázala jako správná a nakonec obsadil až šesté místo. Při poslední zastávce v boxech se navíc zdržel, protože musel nechat projet Kyla Kirkwooda.

Poprvé od úvodního závodu v ulicích St. Petersburgu byla vyhlášena žlutá fáze. 16 kol před cílem se o ní postaral David Malukas, který zůstal na dráze kvůli technickým problémům.

Další letošní neúspěch zažil Colton Herta. Pilot stáje Andretti, který je považován za jednoho z kandidátů na sedačku u Cadillacu ve F1, si poškodil přední křídlo při kontaktu s Christianem Lundgaardem. Nakonec odstoupil. Dvojnásobný šampion Josef Newgarden obsadil až 12. příčku po problémech s motorgenerátorem na startu. Kvůli nim musel začínat z boxové uličky.

V čele šampionátu narostl Palouův náskok již na 97 bodů. Na druhé místo se posunul Kyle Kirkwood. Pilot stáje Andretti sice dokončil závod až jako osmý, Christian Lundgaard ovšem skončil až šestnáctý. Kvůli tomu se propadl na třetí místo, odkud ztrácí na Kirkwooda bod.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 11. května

AMA Supercross (Salt Lake City)

Závod

Chasi Sextonovi nestačilo ani sedmé letošní vítězství. Letošním šampionem amerického superkrosu se totiž stal Cooper Webb. Pro jezdce Yamahy jde o třetí titul. Před závodem Webb věděl, že mu stačí dojet do pátého místa, což bylo znát i na jeho jízdním projevu. V úvodu se sice ukázal na špici, nechtěl však riskovat a proto řadu pozic odevzdal relativně zdarma. Webb nakonec poráží Sextona rozdílem dvou bodů, a to i přesto, že v letošní sezoně vyhrál o dva závody méně.

Stupně vítězů doplnili v Salt Lake City druhý Malcolm Stewart a třetí Justin Cooper. Stewart končí v šampionátu jako pátý, Cooper jako čtvrtý. Třetí místo udržel Ken Roczen, který do posledních dvou závodů nenastoupil kvůli zranění.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 Red Bull MotoGP Rookies Cup (Le Mans)

Druhý závod

Závod na osychající trati, který přinesl velké množství pádů, skončil vítězstvím Benata Fernándeze. Jako druhý projel cílem Hakim Danish, který letos sice ještě nevyhrál, ale upevnil vedení v šampionátu. Na třetí pozici se umístil Marco Morelli.

Hlavní hvězdou závodu se ovšem stal Danish. V prvním kole totiž havaroval v šikaně a vzal s sebou i svého soupeře v boji o titul Briana Uriarteho. Pro Uriarteho sice závod skončil, Danish ale pokračoval a neuvěřitelnou stíhací jízdou se z chvostu pole propracoval až na druhé místo.

Jezdcům dělala potíže především poslední zatáčka. V předposledním kole zde havaroval i Carter Thompson, který se do té doby držel na druhé příčce.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MMČR na přírodních okruzích (Hořice)

V kategorii Superbike dosáhl na vítězství slovenský jezdec Tomáš Tóth. Jako druhý byl klasifikován Aleš Sýkora a třetí Jiří Petrla.

Závod byl předčasně ukončen už po pěti kolech. Mohla za to nehoda Aleše Sýkory v době, kdy vedl závod. Jeho motocyklu už se nestačil vyhnout Florian Astner a došlo ke kolizi. Oba jezdci byli odvezeni do nemocnice na vyšetření. Nacházeli se při vědomí.

Před Sýkorou jezdil na prvním místě Kamil Holán. I jeho závod ale skončil havárií.

Z ostatních kategorií si odvezli triumfy Michal Vecko (SP 125), Petr Najman (Supersport 600), Moritz Nestler (GP 125/Moto3), Rico Vetter (250 Open), Radek Lamich (Supersport 300), Finn Chapman (Supermono), Ondřej Mráz (Supersport 400) a Marek Červený (Supertwin).

Výsledky ZDE

MS silničních motocyklů (Le Mans)

Závod Moto3

José Antonio Rueda si v dramatické koncovce francouzského závodu Moto3 zajistil už čtvrté letošní vítězství. Jezdec stáje Ajo sice najížděl do poslední zatáčky jako třetí, tam ale došlo ke kontaktu mezi Joelem Kelsem a Davidem Muňozem, kteří bojovali o vítězství. Po něm byli oba širší a toho Rueda využil k posunu na první místo.

Muňoz dorazil do cíle jako druhý, Kelso jako třetí. Tyto výsledky se ale zanedlouho změnily. Muňoz totiž dostal penalizaci v podobě ztráty jednoho místa, protože jeho manévr na Australana byl příliš agresivní. Kelso proto skončil druhý a Muňoz třetí.

Rueda může z Le Mans odjíždět obzvlášť klidný. Jeho hlavní soupeř v boji o titul Ángel Piqueras totiž po pádu nedojel a jeho ztráta tak narostla už na 29 bodů. Joel Kelso ztrácí ze třetího místa 39 bodů.

Máximo Quiles dojel po startu z pole position jako sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod Moto2

Manuel González dosáhl na třetí letošní vítězství v Moto2 a upevnil celkové vedení. Druhý skončil Barry Baltus a třetí Arón Canet.

Filip Salač zajel svůj nejlepší letošní závod – skončil sedmý, jen o jedno místo za týmovým kolegou Jakem Dixonem.

González navýšil na 16 bodů svůj náskok před Arónem Canetem. Třetí Jake Dixon už zaostává o 34 bodů. Filip Salač zůstává čtrnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Závod MotoGP

Letošní Velkou cenu Francie ovlivnil déšť a přinesl šokující výsledek – pro vítězství si dojel domácí Johann Zarco ze stáje LCR Honda. Teprve podruhé v historii se stalo, že ve Francii vyhrál královskou kubaturu domácí jezdec. Před Zarcem se to povedlo naposledy Pierru Monneretovi v roce 1954. Pro Hondu se jedná o první triumf v MotoGP od Velké ceny USA 2023. Tehdy také slavila stáj LCR, v tomto případě však s Álexem Rinsem. Rovněž končí dlouhá vítězná série Ducati, která sbírala prvenství v hlavních velkých cenách od loňského Jerezu.

Zarco do závodu startoval jako jedenáctý a mezi kandidáty na výhru rozhodně nepatřil. Před startem závodu se ale rozpršelo a na konci zaváděcího kola zajelo celé startovní pole do boxů pro mokré pneumatiky. To vedlo k vyvěšení červených vlajek. I druhý pokus byl ale chaotický. Před startem závodu totiž většina startovního pole včetně bratrů Márquezových nebo držitele pole position Fabia Quartarara znovu přezula na suché gumy, což pro ně znamenalo mimo jiné dvojitou penalizaci dlouhého kola.

V úvodních kolech skutečně měly výhodu suché pneumatiky a na špici se přetahovalo kvarteto Marc Márquez, Álex Márquez, Fabio Quartararo i Fermín Aldeguer, které neodsunuly dolů ani dva průjezdy penalizační uličkou. Když ale v poslední zatáčce upadli Fabio Quartararo a Brad Binder nezávisle na sobě, bylo jasné, že se podmínky zhoršují. Do boxů se postupně nahrnuli všichni ostatní závodníci a po všech zastávkách se naskytl překvapivý pohled – Johann Zarco, který od samého začátku věřil mokrým gumám, vedl.

Leckdo možná očekával, že favorité budou Francouze velmi rychle stahovat, opak ale byl pravdou. Zarco měl vše absolutně pod kontrolou a dosáhl na senzační vítězství. A to i přesto, že v úvodní šikaně musel vyjet do štěrku, protože se vyhýbal kolizi před ním. Cílem projel s náskokem více než 20 vteřin.

Marc Márquez sice nevyhrál, mohl ale být spokojený. Díky druhému místu totiž navýšil celkové vedení na 22 bodů. Jeho bratr Álex sice směřoval za třetí příčkou, pak ale hned dvakrát upadl a nakonec nedojel. Bronz po něm „zdědil“ týmový kolega Fermín Aldeguer. Španěl zopakoval třetí místo ze soboty a tentokrát si připsal první pódium ve velké ceně. Dvě kola před koncem předjel Pedra Acostu.

Jedním ze závodníků, kteří učinili v náročných podmínkách správná rozhodnutí, byl i na divokou kartu startující testovací jezdec Hondy Takaaki Nakagami. Japonský závodník se díky tomu umístil při svém návratu na velmi solidním šestém místě.

Naopak za poraženého lze ale označit Francesca Bagnaiu. Ital sice před startem správně zůstal na mokrých gumách, v úvodní šikaně ho ale poslal na zem Enea Bastianini a nakonec dvojnásobný mistr světa „vyměkl“ – tak jako řada dalších přezul na suché gumy. Do cíle dojel až na nebodovaném 16. místě, mohl ale skončit mnohem výše. Na Marca Márqueze ztrácí ze třetího místa už 51 bodů.

Po zastávkách v boxech se objevil na druhém místě Miguel Oliveira, který podobně jako Zarco sázel od začátku na mokré gumy. Portugalec, pro kterého šlo o první závod po zranění, se ale brzy propadl mimo stupně vítězů a nakonec nedojel po pádu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Oschersleben)

První závod Superbike

Začátek superbikové sezony IDM byl velmi dramatický. V úvodu byli hlavními protagonisty boje o vítězství nejrychlejší jezdec kvalifikace Lukas Tulović, Florian Alt a Leandro Mercado. První dva ale brzy vyřadila technická závada a když už to vypadalo na vítězství Mercada, podklouzla Argentincovi v předposledním kole přední pneumatika a šel k zemi. Díky tomu se radoval z vítězství Hannes Soomer.

První trojka patřila kompletně motorkám BMW. Kromě vítězného Estonce se totiž dostalo na stupně vítězů také německé duo – druhý skončil Toni Finsterbusch, třetí Jan-Ole Jähnig. Nejlepším jezdcem na jiné motorce než BMW byl čtvrtý Lorenzo Zanetti s Ducati.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Sportbike

Petr Svoboda byl v neděli k vítězství ještě blíže než v sobotu. Opět ale skončil druhý. Na Olivera Svendsena, který zopakoval sobotní triumf, mu tentokrát chybělo pouhých 33 tisícin sekundy. Třetí dojel Justin Hänse.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Supersport

Neděle patřila v supersportech Dirku Geigerovi. Němec porazil o pouhých 95 tisícin Andrease Koflera. Třetí dojel Lucas de Vleeschauwer.

Na čele šampionátu zůstává Kofler s náskokem devíti bodů před De Vleeschauwerem. Dirka Geigera posunula nedělní výhra na třetí místo, ze kterého ztrácí na čelo 11 bodů. V sobotu dojel jezdec s motocyklem Honda až jako sedmý.

Z Čechů v neděli zazářili zejména Štěpán Zuda a Filip Feigl. Zuda dojel do cíle jako pátý, Feigl skončil šestý. Petr Feigl obsadil 18. příčku, Jonáš Kocourek tentokrát nedojel do cíle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Lukas Tulović si po odstoupení z prvního závodu spravil chuť – dojel si pro výhru. Hannes Soomer si druhým místem upevnil celkové vedení, třetí skončil Lorenzo Zanetti.

Držitelé pódiových umístění z první jízdy Toni Finsterbusch a Jan-Ole Jähnig tentokrát zaznamenali páté, respektive šesté místo. Z hlediska šampionátu to znamená, že Soomer vede o 14 bodů před Finsterbuschem. Třetí Lorenzo Zanetti ztrácí 16 bodů, Jan-Ole Jähnig je čtvrtý s mankem 19 bodů na první místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v závodech do vrchu (Rampa Internacional Falperra)

Závod

Vítězná série Kévina Petita ve vrchařském mistrovství Evropy po dvou závodech končí. V deštivém Portugalsku Francouze „rozprášil“ zkušený Christian Merli. Ital ovládl oba pokusy a v konečném účtování nadělil Petitovi, který se umístil jako druhý, deset vteřin. Bronzový výsledek si odvezl jiný Francouz – Sébastien Petit.

Oba čeští reprezentanti si odvezli pohár. Marek Rybníček dosáhl na druhé místo ve skupině 3, David Dědek vyhrál klasifikaci skupiny Proto 4. V ní byl ale jediným startujícím.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Motokrosové MS žen (Lugo)

Druhý závod

Ženský motokros viděl v neděli návrat legendy. V náročných deštivých a blátivých podmínkách excelovala Kiara Fontanesiová. Šestinásobná šampionka sice v úvodu jezdila za Shanou van der Vlistovou, pak ale nizozemskou závodnici předjela a dosáhla na první vítězství od roku 2021.

Spolu s Fontanesiovou se na stupně vítězů podívala také úřadující šampionka Lotte van Drunenová, která obsadila druhé místo. Sobotní vítězka Daniela Guillenová si připsala bronz. Španělka sice měla nevýrazný úvod závodu, postupně se ale prokousala až na druhé místo. Poté jí náhle zhasl motor a byla až pátá. Nakonec se ale na stupně vítězů vrátila. Shana van der Vlistová nakonec dojela na páté pozici.

Lotte van Drunenová zůstává v čele průběžného pořadí. Kiara Fontanesiová s Lynn Valkovou ale ztrácejí pouze osm bodů.

Aneta Čepeláková dosáhla na první letošní dva body. Do cíle dojela na 19. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

BTCC (Brands Hatch)

První závod

Úřadující šampion Jake Hill dosáhl na první letošní vítězství. Druhým místem zazářil Charles Rainford a na třetí pozici skončil Tom Ingram.

Ingrama dostal bronzový výsledek do čela šampionátu. Ash Sutton totiž skončil po startu ze 13. pozice až jako desátý. Nyní má Ingram o dva body více.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod

Ve druhé jízdě se zrodil nový vítěz – vůbec poprvé triumfoval Daryl DeLeon. Filipínec sice startoval až jako sedmý a po startu kroužil na pátém místě, dokázal však nejlépe ze všech zužitkovat výhody měkké sady pneumatik. V tom mu pomohly mimo jiné dva výjezdy zpomalovacího vozu. Právě při posledním restartu zdolal Jaka Hilla, což se ukázalo jako vítězný předjížděcí manévr.

Na druhém místě dorazil do cíle Adam Morgan jakožto další jezdec startující na měkké směsi pneumatik. Na třetí pozici se probojoval po startu z 10. příčky Ash Sutton. Tím si zajistil nejen 100. pódium v BTCC, ale také návrat do čela šampionátu. Tom Ingram totiž projel cílem až jako jedenáctý.

Jake Hill se postupně propadl až na osmé místo.  

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Další premiérové vítězství. Poslední závod ovládl Charles Rainford. Na druhém místě dojel Jake Hill a třetí skončil Tom Ingram. Jezdec stáje VERTU porazil čtvrtého Ashleyho Suttona, který ovšem z Brands Hatch odjíždí jako lídr šampionátu. K dobru má 5 bodů před Ingramem a 12 před Hillem.

Rainford se do čela dostal už ve druhém kole, kdy předjel Dana Rowbottoma. Později sice na Rainforda tlačil Hill, rozhodující moment v bitvě o triumf ale nastal v momentě, kdy vyjel do štěrku o kolo zpět jedoucí Max Hall a při návratu vjel přímo do cesty Hillovi. Situace se sice obešla bez kolize, Hill ale nabral ztrátu a mohl být rád, že za sebou udržel Ingrama. Ten se pokoušel na druhé místo dostat a v předposledním kole dokonce došlo mezi jezdci ke kontaktu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v sajdkárkrosu (Kramolín)

První závod

V prvním závodě sezony triumfovali Nizozemci Koen Hermans a Ben van den Bogaart. Na druhé pozici dojelo francouzské duo Killian a Evan Prunierovi, třetí skončili Tim Prümmer a Jarno Steegmans. Nizozemec Daniel Willemsen se spolujezdcem Michalem Gáborem obsadili 12. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Druhá kramolínská bitva patřila rakouské posádce Benjamin Weiss – Patrick Schneider. Koen Hermans a Ben van den Bogaart tentokrát skončili jako druzí, třetí dojeli Marvin Vanluchene a Nicolas Musset.

Daniel Willemsen a Michal Gábor obsadili 14. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Lugo)

První závod MX2

Kay de Wolf pokračuje ve vítězném tažení. Druhý skončil Liam Everts a třetí Thibault Benistant.

De Wolfovi pomohla i nehoda jeho nejbližšího pronásledovatele v šampionátu Simona Längenfeldera. Němec byl nakonec klasifikován jako osmý.

Český jezdec Julius Mikula dojel na 12. místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod MXGP

Prvnímu závodu dominoval Romain Febvre. Druhý dojel Maxime Renaux a třetí Rubén Fernández. Vítěz kvalifikačního závodu Jago Geerts udělal v úvodu chybu a nakonec skončil až jako patnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod MX2

Andrea Adamo byl nejlepší ve druhém závodě. Za výhrou dlouho směřoval Sacha Coenen, který si vybudoval náskok dokonce 10 sekund. Pak ale Belgičan chyboval a nakonec projel cílem jako druhý. Třetí skončil Simon Längenfelder.

Kay de Wolf se musel po nepovedeném vstupu do závodu propracovávat nahoru z 15. pozice. Nakonec projel cílem jako čtvrtý. Lídrem šampionátu ale zůstává. Z Luga odjíždí s náskokem 15 bodů před Längenfelderem. Třetí Adamo ztrácí 21 bodů.

Český jezdec Julius Mikula opět bodoval – skončil čtrnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Druhý závod ovládl rozdílem 12 sekund Lucas Coenen. Jezdec KTM využil v úvodu chyby Romaina Febvreho, který se propadl až na sedmou příčku. Nakonec ale dojel jako druhý. Třetí skončil Calvin Vlaanderen.

Romain Febvre odjíždí ze Španělska s náskokem 49 bodů, což je téměř hodnota dvou vyhraných plnohodnotných závodů. Druhý už je Lucas Coenen. Zraněnému Timu Gajserovi patří třetí pozice.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Oschersleben)

Druhý závod

Fynn Kratochwil přišel v neděli o letošní neporazitelnost. Německý jezdec tentokrát do cíle nedojel a z vítězství se místo toho radoval jeho krajan Robin Siegert. Druhý dojel Tom Rolin a třetí Lorenzo Pontillo.

Roman Durdis opět vylepšil svůj nejlepší výsledek – skončil sedmý. Jeho týmový kolega ze stáje Filipa Salače Adam Vyskočil bodoval 11. místem. Maďarský jezdec Tamás Lukács ze stáje Lukáše Peška obsadil 8. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Clio Cup Series (Dijon-Prenois)

Druhý závod

David Pouget byl letos poprvé poražen. Francouze zdolal rozdílem 614 tisícin jeho krajan Nicolas Milan. Třetí dojel Ben Colburn.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v rallye (Maďarská rallye)

Maďarská rallye skončila vítězstvím Roopeho Korhonena s Toyotou GR Yaris Rally2. O Finově vítězství se rozhodlo až v neděli odpoledne na jedenácté z celkových třinácti rychlostních zkoušek. Tam totiž potkal defekt do té doby vedoucího Andreu Mabelliniho. Ital se nejprve propadl na druhé místo a na dalším testu odstoupil kvůli poškozenému zavěšení. Druhý skončil Mads Ostberg, třetí Mikolaj Marczyk.

I Marczyk měl velký důvod k radosti. Posunul se totiž do čela šampionátu. Zde vede o 7 bodů před Ostbergem a o 10 s Grjazinem.

Bývalý pilot F1 Jos Verstappen vylepšil svůj výsledek z úvodního podniku – skončil desátý. Otec Maxe Verstappena se do elitní desítky dostal navzdory dvěma defektům pneumatik a hodinám.

Z trojice českých zástupců dopadl nejlépe devatenáctý Martin Vlček s Hyundai i20 N Rally2. David Tomek skončil dvacátý třetí (Škoda Fabia Rally2 evo) a Dominik Stříteský ani tentokrát nedojel. Loňský mistr České republiky urazil kolo na desáté rychlostní zkoušce. Do té doby mu patřilo 18. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Kansas)

Závod

Kyle Larson dosáhl po dominantním tažení už na třetí letošní vítězství. Jezdec stáje Hendrick Motorsports nejprve vybojoval pole position, poté ovládl všechny tři etapy závodu a také zajel nejrychlejší kolo. V čele strávil 221 z celkových 267 kol.

Jako druhý dojel do cíle Christopher Bell. Třetí skončil Ryan Blaney.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Pondělí 12. května

IMSA (Laguna Seca)

Závod

Porsche nadále dominuje v IMSA, tentokrát se ale na nejvyšší stupni ukázalo s jinou posádkou než v předchozích třech závodech. Na triumf dosáhli Mathieu Jaminet a Matt Campbell. Felipe Nasr a Nick Tandy se museli spokojit se druhou příčkou. Na stupních vítězů mělo zastoupeni i BMW zásluhou Driese Vanthoora a Philippa Enga.

Dries Vanthoor dovezl do cíle svůj „bavorák“ na třetím místě i přesto, že v posledním kole kolidoval s Tandym a vycestoval ven z trati. Komisaři nakonec usoudili, že šlo o závodní incident a netrestali.

Porsche bylo nejlepší i ve třídě GTD Pro. Tam triumfovali Klaus Bachler a Laurin Heinrich. V GTD slavili Philip Ellis a Russell Ward s Mercedesem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: IMSA

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.